Męczący suchy kaszel może skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Przyczynia się bowiem do problemów z zasypianiem i przerywa sen, co przekłada się bezpośrednio na stan chronicznego niedospania i zmęczenia. Ponadto może prowadzić do omdleń i pękania naczyń krwionośnych w tkance dróg oddechowych. Wywoływać odruch wymiotny i powodować dolegliwości bólowe gardła oraz klatki piersiowej. W leczeniu suchego kaszlu zaleca się nawilżanie pomieszczeń oraz inhalacje, których zadaniem jest zmiękczenie kaszlu i zmniejszenie intensywności napadów. Stosuje się też preparaty na suchy kaszel najczęściej w postaci syropów. Jednakże wybór odpowiedniego środka może być problematyczny z uwagi na różnorodność dostępnych leków zarówno tych na receptę, jak i możliwych do zakupienia bez recepty.
Syrop na suchy kaszel jak wybrać. Preparaty dostępne bez recepty
Syrop na suchy kaszel jest jednym z najpopularniejszych preparatów stosowanych w łagodzeniu objawów kaszlu u dzieci. Jednakże nie mniej efektywne są również tabletki do ssania czy leki w aerozolach.
Przy łagodnym suchym kaszlu warto wybierać produkty na bazie ziół. Są one dostępne w postaci syropu lub tabletek do ssania. I co najważniejsze są bezpieczniejsze dla dziecięcego organizmu z uwagi na mniejszy zakres potencjalnych skutków ubocznych. Oczywiście pod warunkiem braku alergii na którykolwiek składnik preparatu.
Ziołowe leki na suchy kaszel bez recepty zawierają składniki aktywne bazujące między innymi na
- soku z aronii,
- wyciągu z korzenia prawoślazu,
- kwiatu malwy czarnej,
- tymianku,
- dziewanny pospolitej,
- podbiału lekarskiego.
- Porostu islandzkiego,
- babki lancetowatej
- lub sproszkowanych owoców malin.
Chronią one błonę śluzową gardła, tłumią ataki kaszlu i są chętnie przyjmowane przez dzieci.
Dostępne bez recepty syropy na kaszel suchy o intensywnym przebiegu mogą też zawierać w składzie ewodropizynę, która wykazuje działanie przeciwhistaminowe, miejscowo znieczulające i łagodzące skurcz oskrzeli powodowany histaminą, serotoniną lub bradykininą.
Syrop na suchy kaszel jak wybrać. Leki na receptę
Przy mocno natężonym kaszlu należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu przeprowadzonego z rodzicem pacjenta może przepisać środek przeciwdziałający suchemu kaszlowi zawierający kodeinę, która wycisza nadmierne działanie ośrodka oddechowego.
Może też podjąć decyzję o za stosowaniu syropu z zawartością dekstrometrofanu, który jest pochodną morfiny i ma działanie przeciwbólowe i tłumiące odruch kaszlowy.
Ponadto do często stosowanych przez lekarzy leków należą preparaty zawierające w składzie cytrynian butamiratu, który ogranicza częstotliwość napadów kaszlowych. Jest to bowiem składnik aktywny rozszerzający oskrzela i hamujący ostry kaszel.
Suchy męczący kaszel. Praktyczne wskazówki
Stosując preparaty na suchy kaszel, należy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach.
- W przypadku podejrzenia zalegania wydzieliny w drogach oddechowych przyjmowanie leków na suchy kaszel jest bezsprzecznie niewskazane. Ponieważ mogą one wydłużyć czas trwania choroby, a także wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.
- W sytuacji intensywnych napadów kaszlowych zawsze należy zadbać o wysokie ułożenie poduszek, co zdecydowanie ułatwia zasypianie.
- Preparaty o działaniu wykrztuśnym należy przyjmować najpóźniej do godziny 17.00.
Suchy, męczący i długotrwały kaszel jest wyczerpujący dla organizmu. Zwłaszcza w przypadku dzieci. Dlatego warto podjąć działania zmierzające do ustalenia jego przyczyny, by stosowane leczenie przyniosło ulgę i pozwoliło na powrót do normalności.