10 wyjątkowych miejsc w Beskidach, które warto poznać i odwiedzić

Jeziora, góry, muzea, parki – beskidzkie krajobrazy mają do zaoferowania naprawdę wiele! Niezależnie od tego, czy jesteś fanem przyrody, wiedzy, czy może aktywnego spędzania czasu – górskie klimaty zapewniają warunki do spędzania czasu dla każdego turysty. Poniżej aż 10 propozycji.

1. Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” w Brennej

Nauka o beskidzkim dziedzictwie poprzez zioła? Tak! Breńska Przytulia znajduje się zabytkowej góralskiej zabudowie, a w jej wnętrzu skrywa się multimedialna wystawa odtwarzająca życie mieszkańców Beskidu Śląskiego. Zioła można dotykać, wąchać, oglądać, a nawet smakować – dzięki degustacji breńskiej herbaty.

2. Skocznie w Skalitem

Gratka dla fanów sportów, szczególnie zimowych. Skoki narciarskie dzięki Adamowi Małyszowi stały się narodowym sportem Polaków. Dziedzictwo skoczka z Wisły kontynuują: Kamil Stoch czy Piotr Żyła. Na stoku góry Skalite w Szczyrku można poczuć się ja na igrzyskach olimpijskich, a jeśli wybierzecie odpowiedni termin, traficie na rozgrywane zawody w skokach narciarskich.

3. Pałac Myśliwski Habsburgów w Wiśle

Habsburgowie pozostawili po sobie wiele ciekawych zabytków. Początkowo obiekt był leśniczówką, potem domkiem myśliwskim, by z czasem zostać przebudowanym na tyrolski pałacyk. Pomimo burzliwych dziejów przetrwał do dzisiaj i jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

4. Malinowska Skała

Idealne miejsce dla osób chcących odbyć górską wędrówkę, lecz niekoniecznie przemierzać długie odległości i wysokie szczyty. Malinowska Skała zachwyca krajobrazem, toteż spodoba się zarówno wytrawnym piechurom, jak i okazjonalnym turystom. W okolicy skały znajduje się Jaskinia Malinowska, którą można zwiedzać! Jedna z legend mówi, że ukrywał się w niej słynny beskidzki zbójnik, Ondraszek.

5. Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

Fenomen na skalę kraju – jedyna zachowana romańska rotunda, która posiada sklepienie nawy. To też budowla, którą możecie znaleźć na każdej dwudziestozłotówce. Obiekt znajduje się na malowniczym wzgórzu zamkowym, gdzie zwiedzać można także pozostałości po zabudowaniach Habsburgów oraz podziwiać widok na czeską stronę Cieszyna. Raz w roku w środku rotundy odprawiana jest msza, jeśli chcecie na nią trafić – zaplanujcie odpowiednio wyjazd.

6. Muzeum Realizmu Magicznego w Wiśle

Przez lokalsów nazywany Ochorowiczówką od nazwiska właściciela willi – Juliana Ochrowicza. Człowiek renesansu – pisarz, psycholog, wynalazca, naukowiec, przyjaciel najbardziej znanych osób XIX wieku. W ramach wystawy można obejrzeć wiele rzeźb, obrazów, grafik, a nawet dzieł samego Salvadora Dali. W samej miejscowości mieści się wiele ciekawych obiektów, więc koniecznie weź pod uwagę noclegi w Wiśle.

7. Kompleks uzdrowiskowy w Ustroniu

Słynne piramidy w ustrońskim Zawodziu powstały w latach 70. XX wieku. Ich bryły nawiązują i korespondują z górskich krajobrazem. Modernistyczna zabudowa skrywa kompleks leczniczo-sanatoryjny, a pomiędzy nią wiją się długie ścieżki spacerowe, lasy i parki.

8. Park Zamkowy w Żywcu

Podobnie do innych zabytkowych budowli, mieszczący się w parku budynek należał do rodu Habsburgów. Pierwotnie urządzono go w stylu francuskim, by z czasem zmienić na angielską wersję. Szerokie alejki, piękne rośliny i spore przestrzenie sprzyjają spacerom, do czego serdecznie zachęcamy!

9. Jeziora w Beskidzie Żywieckim

Czaniec, Żywieckie i Międzybrodzkie – pomiędzy tymi trzema jeziorami wybierają zazwyczaj osoby chcące odwiedzić Beskid Żywiecki. Interesują cię noclegi nad jeziorem? Przystanie wodne, kajaki, żaglówki, korty tenisowe, baseny – oferta atrakcji nad akwenami jest naprawdę spora. Sprawdź, który odpowiada ci najbardziej i wybierz najciekawszy ośrodek.

10. Wieża Widokowa w Ustroniu

Czantoria to jeden z przyjemniejszych szczytów, do którego można dotrzeć z Ustronia. Na górę można się dostać na kilka sposobów – pieszo, wyciągiem krzesełkowym lub quadem. Idealny pomysł na weekendowy wypad z rodziną, romantyczny spacer lub przechadzkę z ekipą.

Dodaj komentarz