Syropy i tabletki na kaszel suchy dla dzieci – skuteczne rozwiązanie dla bólu gardła, suchości w gardle, chrypki i kasłania

Męczący suchy kaszel może skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Przyczynia się bowiem do problemów z zasypianiem i przerywa sen, co przekłada się bezpośrednio na stan chronicznego niedospania i zmęczenia. Ponadto może prowadzić do omdleń i pękania naczyń krwionośnych w tkance dróg oddechowych. Wywoływać odruch wymiotny i powodować dolegliwości bólowe gardła oraz klatki piersiowej. W leczeniu suchego kaszlu zaleca się nawilżanie pomieszczeń oraz inhalacje, których zadaniem jest zmiękczenie kaszlu i zmniejszenie intensywności napadów. Stosuje się też preparaty na suchy kaszel najczęściej w postaci syropów. Jednakże wybór odpowiedniego środka może być problematyczny z uwagi na różnorodność dostępnych leków zarówno tych na receptę, jak i możliwych do zakupienia bez recepty.

Syrop na suchy kaszel jak wybrać. Preparaty dostępne bez recepty  

Syrop na suchy kaszel jest jednym z najpopularniejszych preparatów stosowanych w łagodzeniu objawów kaszlu u dzieci. Jednakże nie mniej efektywne są również tabletki do ssania czy leki w aerozolach.   

Przy łagodnym suchym kaszlu warto wybierać produkty na bazie ziół. Są one dostępne w postaci syropu lub tabletek do ssania. I co najważniejsze są bezpieczniejsze dla dziecięcego organizmu z uwagi na mniejszy zakres potencjalnych skutków ubocznych. Oczywiście pod warunkiem braku alergii na którykolwiek składnik preparatu.  

Ziołowe leki na suchy kaszel bez recepty zawierają składniki aktywne bazujące między innymi na

 • soku z aronii,
 • wyciągu z korzenia prawoślazu,
 • kwiatu malwy czarnej,
 • tymianku,
 • dziewanny pospolitej,
 • podbiału lekarskiego.
 • Porostu islandzkiego,
 • babki lancetowatej
 • lub sproszkowanych owoców malin.

Chronią one błonę śluzową gardła, tłumią ataki kaszlu i są chętnie przyjmowane przez dzieci.  

Dostępne bez recepty syropy na kaszel suchy o intensywnym przebiegu mogą też zawierać w składzie ewodropizynę, która wykazuje działanie przeciwhistaminowe, miejscowo znieczulające i łagodzące skurcz oskrzeli powodowany histaminą, serotoniną lub bradykininą.  

Syrop na suchy kaszel jak wybrać. Leki na receptę  

Przy mocno natężonym kaszlu należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu przeprowadzonego z rodzicem pacjenta może przepisać środek przeciwdziałający suchemu kaszlowi zawierający kodeinę, która wycisza nadmierne działanie ośrodka oddechowego.

Może też podjąć decyzję o za stosowaniu syropu z zawartością dekstrometrofanu, który jest pochodną morfiny i ma działanie przeciwbólowe i tłumiące odruch kaszlowy.

Ponadto do często stosowanych przez lekarzy leków należą preparaty zawierające w składzie cytrynian butamiratu, który ogranicza częstotliwość napadów kaszlowych. Jest to bowiem składnik aktywny rozszerzający oskrzela i hamujący ostry kaszel.  

Suchy męczący kaszel. Praktyczne wskazówki  

Stosując preparaty na suchy kaszel, należy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach.  

 • W przypadku podejrzenia zalegania wydzieliny w drogach oddechowych przyjmowanie leków na suchy kaszel jest bezsprzecznie niewskazane. Ponieważ mogą one wydłużyć czas trwania choroby, a także wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.  
 • W sytuacji intensywnych napadów kaszlowych zawsze należy zadbać o wysokie ułożenie poduszek, co zdecydowanie ułatwia zasypianie.  
 • Preparaty o działaniu wykrztuśnym należy przyjmować najpóźniej do godziny 17.00.  

Suchy, męczący i długotrwały kaszel jest wyczerpujący dla organizmu. Zwłaszcza w przypadku dzieci. Dlatego warto podjąć działania zmierzające do ustalenia jego przyczyny, by stosowane leczenie przyniosło ulgę i pozwoliło na powrót do normalności. 

Dodaj komentarz