Prezydent Gliwic zdecydowała: Tereny zielone przy ul. Kormoranów pozostaną na użytkowanie mieszkańców

Prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka, podjęła decyzję o zabezpieczeniu terenów zieleni na Sikorniku dla korzystania przez lokalną społeczność. Omawiana nieruchomość to obszar przy ul. Kormoranów 25, sąsiadujący ze Szkołą Podstawową nr 41 i blokami mieszkalnymi, gdzie znajduje się od dwa lata opuszczony parterowy budynek o charakterze usługowo-handlowym. Wcześniejsza administracja miasta podjęła kroki do sprzedania tego terenu w marcu bieżącego roku. Na szczęście dla gliwiczan, plany te nie zostaną zrealizowane – teren pozostanie w rękach miasta.

Nieruchomość składa się z dwóch działek o łącznej powierzchni 1461 m2, położonych przy ul. Kormoranów na Sikorniku. Ten obszar zieleni to jedna z wielu przestrzeni zaplanowanych przez projektantów osiedla, mających na celu zapewnienie odpowiedniego doświetlenia mieszkań, bliskości natury oraz dostępu do podstawowych usług dla mieszkańców pobliskich bloków. Dotychczas, mały budynek handlowy zlokalizowany na działce nr 649 był wynajmowany jako sklep spożywczy aż do czerwca 2022 roku. Po nieudanym przetargu na dzierżawę nieruchomości, budynek został wystawiony na sprzedaż wiosną tego roku.

Plan sprzedaży wywołał niepokój wśród mieszkańców Sikornika, którzy obawiali się, że prywatny deweloper może zakupić teren i zabudować go. Taka możliwość wynikała z lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego, według którego omawiane działki są przeznaczone dla istniejących usług i małej produkcji, a dodatkowo mogą być wykorzystane do budownictwa mieszkaniowego (jednak wyłącznie w budynkach usługowych).

Aktualne władze Gliwic postanowiły przyjrzeć się temu problemowi i ostatecznie podjęły decyzję o wycofaniu działek ze sprzedaży. Teraz urzędnicy będą opracowywać plany optimalnego zagospodarowania tych terenów. Ponadto, prezydent Kuczyńska-Budka zapowiedziała powołanie miejskiego urbanisty, który będzie inicjatorem i kreatorem zmian w przestrzeni miasta Gliwice. Proces rekrutacji na to stanowisko jest już w toku.

Dodaj komentarz