Opóźnienia w modernizacji targu miejskiego z powodu niewielkiego zainteresowania wykonawców

Zaplanowane na jesień prace renowacyjne w miejscowym targowisku przy ulicy Lipowej zostały przesunięte na później. Przyczyną jest zerwanie przetargu na realizację projektu, wynikające z nadmiernie wysokiej ceny zgłoszonych ofert. MZUK informuje, że planuje ponownie ogłosić konkurs na to zadanie.

Pierwsze próby wyboru wykonawcy prac miały miejsce na początku roku obecnego i były zarazem pierwszymi po decyzji o ograniczeniu zakresu modernizacji do minimum.

Mimo że proces modernizacji obszaru targu trwa już od kilku lat, nie przeprowadzono tam jak dotąd żadnych prac remontowych. W zeszłym roku istniały plany przeprowadzenia tam szerszego zakresu działań. Targowisko przy ulicy Lipowej, ze stoiskami znacznie zużytymi przez upływ czasu i uszkodzoną nawierzchnią, miało być odrestaurowane przy wsparciu funduszy europejskich. Zaplanowano między innymi budowę nowych pawilonów, boksów i stanowisk handlowych. Niektóre miejsca handlu miały być również częściowo zadaszone.

Jednakże, kolejne przetargi mające na celu wyłonienie wykonawcy zakończyły się unieważnieniem, ze względu na zbyt wysokie ceny przedstawionych ofert. W międzyczasie pojawiły się obawy, że przeprowadzenie tak obszernej modernizacji mogłoby prowadzić do zwiększenia opłat dla sprzedawców, a co za tym idzie, również cen produktów oferowanych na targu.

W wyniku tych rozważań, podjęto decyzję o ograniczeniu zakresu projektu w październiku, nazywając to „liftingiem”. W tym roku ogłoszono przetarg na ten projekt, który niestety również został anulowany. MZUK planuje przeznaczyć na ten cel około pół miliona złotych, podczas gdy najniższa oferta zaproponowała realizację za 610 tys. zł.

Na rok 2024 przyznano fundusze, które pozwolą na przeprowadzenie ograniczonych prac modernizacyjnych – odnowienie bram wjazdowych i zakup siedmiu kontenerów handlowych. 4 czerwca ogłoszone postępowanie przetargowe w powyższej sprawie zostało unieważnione z powodu braku zainteresowania wykonawców i przekroczenia limitu finansowego. Obecnie trwają prace nad ponownym ogłoszeniem przetargu – informuje dyrektor MZUK, Justyna Małek, odpowiadając na pytanie skierowane przez radnego Olafa Pesta do prezydent Gliwic.

Jak wcześniej zapowiadano, w czasie prac remontowych handlowcy mieli przenieść się na pobliski parking za stadionem miejskim. Ten plan jednak stracił aktualność. – Podjęto decyzję o nieprzenoszeniu targowiska na teren parkingu przy stadionie „Piasta” podczas planowanego remontu. W naszej opinii mogłoby to spowodować samoczynne wygaśnięcie handlu – informuje dyrektor MZUK.

Zarząd na razie nie ogłosił kolejnego przetargu publicznego na modernizację obiektu.

Dodaj komentarz