Renowacja bramy wjazdowej do Wilczego Gardła – symbolu osiedla

Niespełna za kilka miesięcy, mieszkańcy Wilczego Gardła będą mieli okazję podziwiać odmieniony wygląd ikonicznego budynku bramnego, będącego wizytówką ich osiedla. Ta znana wszystkim struktura jest obecnie przedmiotem obszernej modernizacji.

Przebudowa tego urokliwego budynku na placu Jaśminów była od dawna na liście marzeń mieszkańców tej części miasta. Prace renowacyjne ruszyły z impetem na początku kwietnia.

Maja Lamorska-Gorgol z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach precyzuje, iż remont budynku bramnego obejmuje szereg prac takich jak: wymiana pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie elewacji czy izolacja pionowa ścian fundamentowych.

Remont jest finansowany ze środków miejskich i pochłonie około 2 miliony złotych. Oczekuje się, że prace zostaną przeprowadzone pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem bieżącego roku. Projekt nadzoruje gliwicka firma ZBM I TBS Sp. z o.o.

Symboliczny budynek bramny, będący wizytówką Wilczego Gardła, powstał równocześnie z całą dzielnicą w latach 1937-1941. Początkowo został zaprojektowany jako miejsce spotkań mieszkańców, zwane Domem Wspólnoty (Gemeinschaftshaus). Przejazd przez trójprzęsłową bramę prowadzi bezpośrednio do serca osiedla, które zostało zaprojektowane zgodnie z wytycznymi III Rzeszy, opierającymi się na idei „miasta-ogrodu”.

Dodaj komentarz