Promowanie ruchu rowerowego na Górnym Śląsku poprzez doroczne Święto Rowerzysty

Święto Rowerzysty na Śląsku, które jest największym wydarzeniem niesportowym w tym regionie, zwraca uwagę na rower jako idealny środek transportu i integruje lokalną społeczność cyklistów. To wydarzenie wyrusza z parku pod rzeźbą „Pelikany” w Parku Śląskim, przechodząc przez ulice Chorzowa, Bytomia, Zabrza, aż do rynek Gliwic. Wydarzenie to odbędzie się w niedzielę 23 czerwca, a do punktu startowego można dotrzeć z Gliwic razem z innymi rowerzystami.

Święto Rowerzysty jest dla wielu użytkowników jednośladów jednym z niewielu momentów, kiedy decydują się jechać ulicą, ponieważ z obawy o swoje bezpieczeństwo często zdecydują się na nielegalne poruszanie się chodnikami, ze względu na niekompletną sieć szlaków rowerowych w miastach Górnego Śląska. Organizatorzy wydarzenia chcą podkreślić rower jako kluczowy element ekologicznego i zrównoważonego transportu, promując ideę miasta dla ludzi, gdzie można łatwo i szybko się przemieszczać, gdzie hałas nie przekracza dopuszczalnych norm, można aktywnie wypocząć oddychając czystym powietrzem, a dzieci mogą samodzielnie i bezpiecznie dostać się do szkoły.

Użytkowników rowerów na Górnym Śląsku jest coraz więcej, a Święto Rowerzysty daje im możliwość manifestacji swojej obecności na drogach, domagania się swoich praw i zwracania uwagi zarówno władz miast, jak i innych uczestników ruchu drogowego na potrzeby rowerzystów i kwestie bezpieczeństwa. Jest to wspólna inicjatywa kilku organizacji rowerowych z obszaru konurbacji górnośląskiej, która miała swoją premierę w 2018 roku.

Podczas wydarzenia mogą wystąpić chwilowe utrudnienia dla kierowców wzdłuż trasy przejazdu, zwłaszcza w Gliwicach między godzinami 14:15 a 14:50. Kolumna rowerzystów wejdzie do miasta od ulicy Wolności w Zabrzu (na skrzyżowaniu z ulicą Chorzowską) i kontynuować będzie jazdę ulicami: Knurowską, Reymonta, Sikorskiego, Kujawską, Panewnicką, Akademicką, Strzody, Wyszyńskiego i Zwycięstwa aż do gliwickiego Rynku.

Stowarzyszenie Rowerowe Gliwice udostępniło informacje na temat możliwości wspólnego dojazdu rowerem do Parku Śląskiego z placu Krakowskiego w Gliwicach, zaplanowany na godzinę 9:00. Trasa ma prowadzić „ścieżkami rowerowymi” bez asysty policji. Planowane czasy odjazdów to: 11.00 z Parku Śląskiego, 12.20 z Bytomia i 13.55 z Zabrza. Utrudnienia dla kierowców przewiduje się w Chorzowie między 11.00 a 11.45, w Bytomiu od 11:45 do 12:55, w Zabrzu od 12:55 do 14:15 i w Gliwicach od 14:15 do 14:50.

Dodaj komentarz