Właściciele samochodów i rowerów zatrzymani po spożyciu alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, takimi jak ryzyko utraty wolności, możliwość konfiskaty samochodu, a nawet utrata pracy. Mimo to, niektórzy kierowcy decydują się na ryzykowne zachowanie, ignorując potencjalne grzywny i utratę prawa jazdy. Policja intensywnie dąży do eliminacji tego problemu, mając poparcie społeczności. Wiele interwencji wynika z informacji przekazywanych przez świadków naruszenia prawa.

W jednym tylko dniu, trzech kierowców i dwóch rowerzystów zostało przyłapanych na prowadzeniu pod wpływem alkoholu. Rowerzyści muszą zapłacić wysokie mandaty o wartości 2500 złotych, natomiast kierowcy stracą swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów oraz staną przed sądem.

Na ulicy Gliwickiej w Przyszowicach, 35-letni kierowca forda został zatrzymany przez policję. Badanie alkomatem wykazało 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. W Toszku na ulicy Ludowej, 58-letni mężczyzna został zatrzymany przez policję podczas jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu. Test alkomatem wykazał zawartość ponad 3 promili alkoholu we krwi mężczyzny.

Na ulicy Knurowskiej w Gliwicach, 60-letni rowerzysta został zatrzymany za jazdę „wężykiem”. Badanie wykazało, że miał około 1,5 promila alkoholu w organizmie. Na tej samej ulicy w Gliwicach, kierowca seata został zatrzymany do kontroli drogowej. Mimo stanu nietrzeźwości (1,3 promila), postanowił prowadzić samochód. W Rudzińcu na ulicy Pławniowickiej, 61-latek został złapany na prowadzeniu roweru mając ponad 0,4 promila alkoholu w organizmie – co skutkowało mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.

Policja przypomina, że od 1 października 2023 roku prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków grozi karą pozbawienia wolności do trzech lat. Od 14 marca sąd może orzec przepadek pojazdu osobowego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym. Orzeczenie konfiskaty pojazdu jest możliwe dla osób skazanych za przestępstwa powodujące bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wywołujące katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Te przestępstwa obejmują naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i spowodowanie wypadku z obrażeniami ciała innej osoby, a także ucieczkę z miejsca wypadku lub spożycie alkoholu po wypadku. Jeśli zawartość alkoholu we krwi sprawcy przekracza 1,5 promila, sąd musi orzec konfiskatę pojazdu.

Dodaj komentarz