Planujesz rowerową podróż Kolejami Śląskimi? Zarezerwuj miejsce dla swojego jednośladu i skorzystaj z dodatkowych połączeń!

Koleje Śląskie wprowadzają obligatoryjny system rezerwacji miejsc dla rowerów w swoich pociągach. Nowe rozwiązanie ma na celu podniesienie komfortu podróży wszystkich pasażerów i eliminację sytuacji, kiedy mimo posiadania biletu na przewóz roweru, nie ma dla niego miejsca. Start systemu zaplanowany jest na 27 kwietnia, tuż przed długim weekendem majowym.

Na trasach województwa śląskiego i nie tylko, codziennie kursuje ponad 460 pociągów Kolei Śląskich. Każdy z nich posiada specjalną strefę rowerową, gdzie znajduje się od 4 do 14 oznaczonych miejsc dla jednośladów.

Jak dotychczas posiadanie biletu na przewóz roweru nie zapewniało możliwości podróży z nim. Szczególnie w szczycie sezonu rowerowego dochodziło do sytuacji, kiedy ze względów bezpieczeństwa kierownik pociągu musiał odmówić pasażerowi wejścia na pokład z rowerem. Wprowadzenie obowiązkowej rezerwacji miejsc dla rowerów ma to zmienić – zapewnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Koleje Śląskie, od 27 kwietnia, planują uruchomienie dodatkowych połączeń do Wisły z Rybnika i Katowic. Ekstra składy będą kursować w wybrane dni wolne od pracy – 27 kwietnia oraz 2 i 31 maja – aż do końca obowiązywania wiosennej korekty rozkładu jazdy, czyli do 8 czerwca 2024 roku. Przygotowuje się także VeloCug na linii Katowice – Wisła Głębce, pociąg z rozszerzoną strefą rowerową, mogącym pomieścić nawet 36 jednośladów.

Dodatkowo, fani jazdy na dwóch kółkach będą mogli skorzystać z bezpośredniego połączenia z Katowic do Zakopanego. Sprinter Ornak będzie kursował podczas długich weekendów – od 1 do 5 maja i od 30 maja do 2 czerwca. Pociąg będzie odjeżdżał z Katowic o godz. 6:14, docierając do Zakopanego o godz. 10:22. Powrotny kurs z Zakopanego zaplanowany jest na godz. 16:33, zaś dojazd do Katowic przewidziany jest na godz. 20:57.

W związku z planowanym wzrostem liczby pociągów do najpopularniejszych turystycznych miejscowości, warto skorzystać z możliwości 14-dniowej przedsprzedaży i zakupić bilet na przewóz roweru z gwarancją miejsca wcześniej. Bilet jednorazowy kosztuje 8,40 zł i dostępny jest do kupienia przez aplikację, stronę internetową kolejeslaskie.pl lub w kasach biletowych.

Oferta Kolei Śląskich dla rowerzystów obejmuje również sieciowy miesięczny bilet w cenie 84,90 zł. Posiadacze takiego biletu powinni zgłosić chęć przewozu roweru drużynie konduktorskiej. W przypadku braku miejsc na rower, kierownik pociągu wskaże odpowiednie miejsce umożliwiające bezpieczny przewóz jednośladu. W okresie letnim liczba sprzedanych takich biletów sięga nawet 300 sztuk.

Dodaj komentarz