Nieprzestrzeganie obowiązku rejestracji pojazdu może prowadzić do problemów prawnych

Zawsze informuj właściwy urząd miasta (lub starostwo) o sprzedaży samochodu. Powinieneś zrobić to w ciągu 30 dni od daty transakcji. Podobny obowiązek dotyczy również kupującego – musi on dokonać rejestracji nabywanego pojazdu w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od zakupu.

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać uciążliwe, te regulacje zostały wprowadzone w celu ochrony nas wszystkich. Policja ma obowiązek reagować na takie naruszenia przepisów. Przypadek, którym zajęła się policja, pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie tych zasad.

Pewnego dnia, doszło do kolizji drogowej. Nikt nie został ranny, ale powstały straty materialne. Sprawca kolizji odjechał z miejsca zdarzenia. Jego samochód – marka, kolor i numery rejestracyjne – zostały zarejestrowane przez kamery monitoringowe. Wydawało się, że będzie to prosta sprawa do rozwiązania dla policji, ale pomimo wielotygodniowych poszukiwań nie udało się ustalić sprawcy.

Odnotowany na monitoringu samochód był zarejestrowany na osobę, która twierdziła, że sprzedała go kilka miesięcy wcześniej. Kupujący z kolei opuścił rodzinę i przeniósł się do innego miasta, nie informując nikogo o swoim nowym adresie. Twierdził, że sprzedał samochód swojemu koledze kilka dni po dokonaniu zakupu, ale nie zarejestrował tej transakcji. Policja dotarła także do kolejnego nabywcy, który stwierdził, że sprzedał samochód obcokrajowcowi.

Kolejny problem pojawił się, gdy okazało się, że obcokrajowiec nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce i jego aktualna lokalizacja jest nieznana. Sprawa została umorzona z powodu braku możliwości ustalenia miejsca pobytu ostatniego właściciela pojazdu.

Warto jednak pamiętać, że istnieje rok od momentu przestępstwa na wykrycie sprawcy, np. podczas rutynowej kontroli drogowej. Jeżeli zostanie on znaleziony, sprawa zostanie ponownie otwarta, a sprawca odpowiednio ukarany.

Osoby, które nie dopełniły obowiązku rejestracji pojazdu, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Kara za przekroczenie 30-dniowego terminu wynosi 500 zł. Jeżeli opóźnienie wynosi 180 dni, grzywna wzrasta do 1000 zł. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i handlujesz pojazdami, kary są jeszcze wyższe – po 90 dniach wynoszą one 1000 zł, a po 180 dniach – 2000 zł.

Opisane zdarzenia miały miejsce w rejonie Gliwic.

Dodaj komentarz