Kodeks karny zaostrza sankcje dla pijanych kierowców: konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu

W myśl najnowszych zmian wprowadzonych do kodeksu karnego, osoba, która decyduje się na jazdę po spożyciu alkoholu, ryzykuje utratę swojego samochodu. Zgodnie z nowymi przepisami, konfiskacie podlegać będzie pojazd kierowcy, który zdecydował się prowadzić auto mając w organizmie co najmniej 1,5 promila alkoholu. Podobne konsekwencje czekają tych, którzy powodują wypadek mając w organizmie co najmniej 1 promil. Kolejną grupą osób, które będą musiały liczyć się z możliwością odebrania samochodu, są sprawcy wypadków, którzy uciekają z miejsca zdarzenia. Te rewolucyjne zmiany w polskim prawie karnym obowiązują od 14 marca.

Alkohol za kierownicą to problem, z którym policja boryka się na co dzień. Wygląda na to, że do tej pory podejście do tego zagadnienia było zbyt liberalne. Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku na drogach zatrzymywano aż ponad 47 tysięcy kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu. Niestety, tacy kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach i często są przyczyną tragedii.

Za kierownicą zasiada wiele osób, które spożywają alkohol. Często są to osoby „po jednym”, ale zdarza się też, że za kierownicę wsiada osoba mocno nietrzeźwa, ledwo trzymająca się na nogach. Teraz, dzięki nowym przepisom, takie osoby poniosą surowe konsekwencje prawne za swoje zachowanie.

Dodaj komentarz