Zaostrzenie przepisów w kodeksie karnym od 1 października 2023: przykład niewłaściwego użycia tablic rejestracyjnych i próby korupcji

Od pierwszego października 2023 roku, polski system prawny zastosował aktualizację w kodeksie karnym, która zaostrzyła regulacje dotyczące kradzieży oraz nielegalnego używania tablic rejestracyjnych. Wiele osób nie jest świadomych, że przenoszenie tablic pomiędzy pojazdami jest nielegalne. Świeżo odkryty przypadek przez policję w Gliwicach pokazuje, jak ta niewiedza może prowadzić do kłopotów z prawem.

W Wilczy, patrol drogówki przeprowadził kontrolę ruchu drogowego, która dla jednego z kierowców skończyła się mandatem i dwoma zarzutami karnymi. Policjanci zatrzymali samochód osobowy za przekroczenie dozwolonej prędkości i szybko zauważyli, że posiadał on tablice rejestracyjne niewłaściwe dla tego konkretnego pojazdu. Poza tym, auto nie było ubezpieczone i nie zostało zarejestrowane na terytorium Polski.

Kierowca, sześćdziesięcioletni mężczyzna, wyjaśnił, że samochód został przywieziony z zagranicy i jeszcze nie zdążył dopełnić wszystkich formalności związanych z rejestracją. W międzyczasie zdecydował się używać tablic rejestracyjnych „pożyczonych” z innego swojego pojazdu. Policjanci wyjaśnili, że według nowych przepisów jest to przestępstwo. Mężczyzna próbował przekupić funkcjonariuszy, oferując im 1000 złotych, aby zapomnieli o całej sprawie. Ta nieudana próba korupcji tylko pogorszyła jego sytuację – został natychmiast aresztowany i przewieziony do aresztu policyjnego.

Dzień później, mieszkaniec powiatu gliwickiego stanął przed prokuraturą, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące naruszenia przepisów na użycie nielegalnych tablic rejestracyjnych oraz próby wręczenia łapówki funkcjonariuszom. Ten incydent jest dowodem na to, że nie wszyscy kierowcy są świadomi jak poważnym jest przestępstwem próba przekupienia policjanta – zagrożeniem jest kara do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast posługiwanie się fałszywymi tablicami rejestracyjnymi grozi karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Warto przypomnieć, że te nowe, surowe regulacje dotyczące tablic rejestracyjnych to reakcja na rosnącą liczbę kradzieży paliwa na stacjach benzynowych, gdzie sprawcy często korzystają z skradzionych numerów rejestracyjnych. Zgodnie z artykułem 306c § 1 Kodeksu Karnego, osoby które kradną tablice rejestracyjne lub używają tablic nie przypisanych do danego pojazdu, mogą zostać ukarane od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło również paragraf który surowo karze osoby używające fałszywych tablic rejestracyjnych.

Nowe przepisy są istotnym krokiem w kierunku zwalczania przestępczości drogowej i zapewnienia bezpieczeństwa na polskich drogach. Niewłaściwe użycie tablic rejestracyjnych jest niedopuszczalne i osoby łamiące te zasady będą ponosiły konsekwencje prawne.

Dodaj komentarz