Oszustwa i przestępstwa w Gliwicach – jak mieszkańcy miasta padają ofiarami przestępców?

Podczas ostatnich 24 godzin, służby porządkowe w Gliwicach odnotowały działania 242 osób, które naruszały prawo. Wśród nich było pięć osób objętych nakazami doprowadzenia oraz jedna osoba, która była poszukiwana listem gończym.

22-letnia mieszkanka Gliwic zgłosiła w ostatnich dniach kradzież, do której doszło podczas jej pobytu w jednym z lokali gastronomicznych na terenie miasta. Sprawca, którego tożsamość nie jest jeszcze znana, ukradł z jej torebki portfel zawierający blisko 2 tysiące złotych.

Kolejnym przestępstwem było kradzież telefonu komórkowego zgłoszona przez 50-letniego mężczyznę. Doszło do niej na pływalni w gminie Gierałtowice. Sprawca wykorzystał moment nieuwagi pokrzywdzonego i zabrał urządzenie z otwartej szafki.

Wśród zgłoszeń znalazły się również oszustwa internetowe. Mieszkaniec Gliwic w wieku 73 lat stracił ponad 60 tysięcy złotych po tym, jak wpadł na oszustów podszywających się pod maklerów giełdowych. Przestępcy przejęli kontrolę nad jego komputerem, po tym jak ofiara zainstalowała oprogramowanie otrzymywane w linku od oszustów. Kontaktowali się z pokrzywdzonym za pomocą numerów telefonów z Wielkiej Brytanii.

Podobna sytuacja spotkała innego 70-letniego mieszkańca Gliwic, który stracił w ten sposób 1000 złotych. Uniknął jednak większej straty, dzięki temu, że nie posiadał dostępu do bankowości internetowej. Dzięki interwencji pracownicy poczty, uświadomił sobie, że może być ofiarą oszustów.

Na tle oszustw internetowych warto wspomnieć, że tylko we wtorek jedna z mieszkanek miasta w wieku 70 lat straciła ponad 100 tysięcy złotych. Sprawami tego rodzaju zajmują się specjaliści ds. cyberprzestępczości. Są to bardzo skomplikowane sprawy, ponieważ przestępcy działają spoza granic Polski.

Inny przypadek dotyczył 50-letniej kobiety z gminy Wielowieś. Została ona oszukana przez osobę podszywającą się pod jej siostrzenicę i wyłudziła od niej powyżej 1400 złotych poprzez komunikator internetowy i kody BLIK. Pieniądze te trafiły do Belfastu, w Irlandii Północnej.

Wśród ostatnich zgłoszeń do policji w Gliwicach znalazło się również poszukiwanie 53-letniego mężczyzny, który samowolnie opuścił dom opieki. Ponadto, policja zatrzymała poszukiwaną jako zaginioną 17-latkę oraz 13-latka, który uciekł z domu. Podczas tej interwencji, funkcjonariuszy znieważył 21-letni mężczyzna, który towarzyszył nastolatkom. Został on zatrzymany i ma teraz stawić czoła zarzutom.

Policjanci zajmują się także sprawą kobiety, która od 20 lat była ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej swojego męża nadużywającego alkoholu. Sprawa jest prowadzona na podstawie założonej niebieskiej karty i jest w toku sądowym.

Służby porządkowe były także wezwane do trzech miejsc, gdzie znaleziono ciała zmarłych osób. Dochodzenie nie wykazało udziału osób trzecich w ich śmierci.

Na drogach miasta, policjanci drogówki zatrzymali trzech kierowców jadących bez uprawnień. Mimo cofnięcia prawa jazdy, poruszali się oni na terenie miasta. Wszystkim czeka ich teraz proces karny.

Dodaj komentarz