Szlak rowerowy wzdłuż ul. Toszeckiej: Rozpoczynają się prace nad nową trasą rowerową dla gliwiczan

Zapoczątkowano prace budowlane na długo wyczekiwanym przez mieszkańców Gliwic szlaku rowerowym, który ma biec wzdłuż ulicy Toszeckiej. Szczególnie o komfortowe i bezpieczne połączenie z popularnymi w sezonie letnim „Czeszkami” upominali się mieszkańcy osiedli Kopernika, Łabęd i Sztabu Powstańczego. Optymistyczne prognozy mówią, że ponad 5-kilometrowy szlak może być gotowy do końca bieżącego roku, o ile warunki na to pozwolą.

Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, który nadzoruje realizację tej inwestycji, podkreśla ciągłość działań miasta na rzecz poprawy jakości życia swoich mieszkańców. Przygotowywany szlak jest odpowiedzią na potrzeby gliwiczan, którzy korzystają z uroków Kąpieliska Leśnego i Ośrodka Wypoczynkowego przy Jeziorze Czechowickim i od wielu lat oczekiwali na stworzenie bezpiecznej trasy rowerowej prowadzącej do tych miejsc. To duże wyzwanie, ale również szansa na poprawę mobilności rowerowej w tej części Gliwic, co jest szczególnie istotne dla mieszkańców osiedli Kopernika, Łabęd, Sztabu Powstańczego i Szobiszowic.

Zastanawiając się, po której stronie ul. Toszeckiej znajdzie się trasa rowerowa, odpowiedź jest następująca: jadąc od centrum miasta, nasza ścieżka będzie przebiegać po lewej stronie ulicy, oddzielona od jezdni pasem zieleni. Trasa rozpocznie się naprzeciwko restauracji McDonald’s i doprowadzi do okolic ulic Rekreacyjnej i Jachtowej. Tam zostanie poprowadzona na prawą stronę ulicy Toszeckiej, z bezpiecznym przejściem dla pieszych i rowerzystów, umożliwiającym dotarcie do ul. Rekreacyjnej oraz ul. Wakacyjnej.

A gdzie znajdą się osobne ścieżki dla pieszych i rowerzystów? Możemy spodziewać się wyznaczenia drogi rowerowej o nawierzchni bitumicznej oraz chodnika z kostki betonowej m.in. na 1,3-kilometrowym odcinku wzdłuż osiedla Kopernika aż do wejścia na Kąpielisko Leśne. Co więcej, na odcinku od restauracji McDonald’s do okolic sklepu „Biedronka” ścieżki piesze i rowerowe będą dodatkowo oddzielone pasem zieleni z młodymi drzewami. Również zaprojektowano pochylnię dla rowerzystów odchodzącą od głównej alei w okolicach schodów prowadzących na aleję Witoszka.

Dodaj komentarz