Gliwickie władze planują sprzedaż historycznego Domku Ogrodnika położonego w parku Chopina

Informacja o planowanej sprzedaży Domku Ogrodnika przez władze miejskie Gliwic wywołała wiele dyskusji. Obiekt ten, usytuowany w samym sercu miasta, w parku Chopina, cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Zgodnie z zarządzeniem wydanym przez prezydenta Gliwic, budynek trafi na aukcję. W przyszłości nowy właściciel będzie musiał dostosować obiekt do świadczenia usług gastronomicznych, kulturalnych, rozrywkowych lub hotelarskich.

Domek Ogrodnika, mający ponad 120-letnią historię, jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Gliwic. W przeszłości był to dom dyrektora ogrodów miejskich – Richarda Riedla. Architektura budynku idealnie wpisuje się w otoczenie pobliskich zabytkowych willi z lat 30. XX wieku, a jego szczególny detal architektoniczny – konstrukcja szachulcowa – przyciąga uwagę turystów.

Umiejscowiony przy ulicy Fredry 6 obiekt otacza Park Chopina i sąsiadująca z nim Palmiarnia Miejska. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy obiekty takie jak Domek Ogrodnika powinny przechodzić w prywatne ręce.

W ubiegłym roku gliwicki samorząd zmienił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, określając podstawowe przeznaczenie budynku na usługi z zakresu gastronomii, kultury, rozrywki oraz hotelarstwa. Prezydent Miasta wydał 3 stycznia zarządzenie o zbyciu nieruchomości przez licytację. Łączna cena wywoławcza za budynek i grunt wynosi 875 tys. zł brutto, a ustny przetarg nieograniczony ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale 2023 roku.

W ramach przetargu sprzedany zostanie budynek o powierzchni 224,68 m2 (cena wywoławcza 574,5 tys. zł brutto), a grunt o powierzchni 610 m2 będzie oddany w użytkowanie wieczyste na 99 lat (cena wywoławcza gruntu 300,5 tys. zł brutto).

Mimo że Domek Ogrodnika nie jest wpisany do rejestru zabytków, to władze Gliwic zapewniają ochronę budynku. Wymagają zachowania oryginalnej bryły budynku, utrzymania oryginalnej kolorystyki elewacji i materiałów wykończeniowych. Zakazana jest nadbudowa, rozbudowa obiektu i docieplenie zewnętrzne elewacji. Nowy właściciel będzie miał 3 lata na przystosowanie obiektu do nowej funkcji.

Dodaj komentarz