Bezprecedensowy wzrost liczby oszustw w modelu "na kuriera" za granicą: apel Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Spraw Zagranicznych

W wyniku zauważalnego intensyfikowania się procederu oszustw poprzez oferowanie pracy na stanowisku kuriera za granicą, zwłaszcza na terenie Niemiec, Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych apelują o podwyższoną ostrożność. W szczególności ostrzegają przed ofertami pracy pojawiającymi się na popularnych portalach ogłoszeniowych, które są coraz częściej wykorzystywane przez przestępców do tego niepokojącego typu oszustw.

Oszuści, aby przyciągnąć swoje potencjalne ofiary, prezentują zdawałoby się korzystne warunki zatrudnienia. Obiecują zawarcie formalnej umowy o pracę, gwarantują wypłatę wynagrodzenia z góry oraz dostęp do samochodu i telefonu służbowego. Często posługują się fałszywymi dokumentami, takimi jak choćby listy przewozowe renomowanych firm spedycyjnych, aby tworzyć iluzję legalnego zatrudnienia w firmie transportowej.

W praktyce jednak, osoba przyjmująca taką 'pracę’ staje się nieświadomym kurierem przestępczym, transportującym towary i dobra pochodzące z czynów kryminalnych, takich jak oszustwa czy wyłudzenia. Skutkiem tego jest ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej w kraju, w którym odbywa się przewóz. Nie ma tu miejsca na tłumaczenie się brakiem świadomości uczestnictwa w przestępstwie – to nie jest uznawane za usprawiedliwienie.

Dlatego też, jeżeli oferta pracy wydaje się podejrzanie atrakcyjna, zachowaj ostrożność! Zawsze dokładnie weryfikuj i sprawdzaj wszystkie informacje i dokumenty, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę oszustów!

Dodaj komentarz