Fałszywi przedsiębiorcy branży gastronomicznej wyłudzali towary na kwotę 250 tysięcy złotych

Zarzuca się, że nieuczciwi przedsiębiorcy zarejestrowali firmy na tzw. „słupy” i, korzystając z odroczonej płatności, zamówili towary bez zamiaru ich zapłacenia. Jest to na szkodę jednego z krajowych dostawców hurtowych, ponieważ przestępczy proceder rozprzestrzeniał się po całym kraju. Śledztwo w sprawie tych fałszywych właścicieli restauracji właśnie zostało zakończone.

Śledczy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach aresztowali twórców tego procederu, którzy usłyszeli zarzuty prokuratorskie. Może im grozić do 15 lat więzienia.

Przestępczy plan był realizowany w latach 2020-2021. Okazało się, że sprawcy wykorzystali wiele firm zarejestrowanych lub wcześniej nabytych na „słupy”. Używając danych zarejestrowanych firm i osób je reprezentujących, dokonali co najmniej 55 przestępstw i próbowali popełnić kolejne, oszukując na towarach o łącznej wartości około 250 tys. złotych – poinformowała śląska policja.

Myślą przestępczą było wprowadzenie w błąd przedstawicieli handlowych hurtowni, sugerując im plan otwarcia nowego punktu gastronomicznego oraz konieczność nawiązania współpracy z dostawcą, co miało na celu regularne zaopatrzenie w towary. Następnie, po uzyskaniu statusu klienta hurtowni, składali wniosek o przyznanie i uruchomienie tzw. kredytu kupieckiego, na podstawie którego nabywali towary, które nigdy nie zamierzali zapłacić, przerzucając tym samym obowiązek zapłaty na „słupy” wykorzystane w procederze – dodała policja.

Śledczy z KWP Katowice zgromadzili dużo materiału dowodowego. Policjanci między innymi zabezpieczyli i przeanalizowali nagrania z monitoringu, przeszukali miejsca zamieszkania osób powiązanych z przestępczym procederem, przebadali szeroki zakres dokumentacji dotyczącej działalności fałszywych firm oraz przesłuchali wiele osób będących świadkami.

Umożliwiło to aresztowanie pięciu podejrzanych w wieku od 25 do 32 lat, którzy są organizatorami tego przestępczego procederu. Podejrzanym postawiono zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia wielu oszustw dotyczących mienia o znacznej wartości, które stały się ich stałym źródłem dochodu. Sąd nałożył środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na czterech podejrzanych, podczas gdy na jednym zastosowano środki wolnościowe.

Dodaj komentarz