Tworzenie "społecznej" listy kandydatów do Rady Miasta. W walce o miejsce w radzie staną społecznicy oraz radni dzielnic

Społeczność Energii dla Gliwic, pod przewodnictwem Kajetana Gorniga, zaczęła pracować nad stworzeniem swojej listy kandydatów na nadchodzące wybory do Rady Miasta. Nie jest jeszcze pewne, czy zdecydują się na przedstawienie własnego kandydata na stanowisko prezydenta miasta.

Gornig wydaje się być naturalnym wyborem na takiego kandydata, mając na uwadze fakt, że cztery lata temu zdobył trzecie miejsce w wyborach, uzyskując 18% głosów. Jak mówi sam zainteresowany: „Rozmawiamy o potencjalnym kandydacie na prezydenta i decyzja w tej sprawie zapadnie do końca grudnia. Na razie za wcześnie na ujawnianie konkretnych nazwisk osób, które mogą być naszymi kandydatami na radnych. Jesteśmy aktywni od wielu lat i mieszkańcy rozpoznają znane im osoby”.

Mocne wsparcie polityczne może zaproponować grupa społeczników, ze względu na potencjalną współpracę z Trzecią Drogą. To otworzyłoby dla Gorniga możliwość startu w wyborach na prezydenta z poparciem partii Hołowni i Kosiniaka-Kamysza. Na ten temat wypowiada się Marek Bieniek, v-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL na Śląsku, mówiąc: „Nie ma jeszcze żadnych decyzji w tej kwestii”.

Wystawienie własnego kandydata na prezydenta naturalnie wzmacniałoby listę, której potrzebny jest lider będący motorem napędowym kampanii i twarzą całego przedsięwzięcia. Z drugiej strony, społecznicy uważają, że dla miasta kluczowa jest zmiana obecnej władzy, a szanse na to są większe, jeśli będzie mniej kandydatów konkurujących o głosy tego samego elektoratu. Dlatego rozważana jest opcja wystawienia wspólnego kandydata z PO.

Mimo że polityka staje się coraz bardziej widoczna, Gornig upewnia, że najważniejszy dla niego jest społeczny charakter ruchu. „Ludzie z dzielnic to prawdziwe serce miasta. Nic dobrego nie wynika z mieszania się w sprawy polityczne” – przekonuje.

Program listy zostanie opublikowany na początku kampanii wyborczej. Wiadomo już, że ważną część programu stanowić będzie ochrona dziedzictwa Gliwic oraz zieleni. Decyzje dotyczące politycznego wsparcia i wyboru ewentualnego kandydata na prezydenta powinny zostać podjęte na początku nowego roku.

Dodaj komentarz