Gliwiccy eksperti kryminalistyczni przekazują swoje umiejętności studentom Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Wysoko wykwalifikowani specjaliści z dziedziny kryminalistyki z Gliwic zostali zaproszeni, aby podzielić się swoją praktyczną wiedzą z osobami studiującymi sztukę prokuratorską. Zakończył się ostatnio cykl szkoleń dla 118 aplikantów prokuratorskich z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, który był prowadzony przez funkcjonariuszy z Gliwic. Szkolenia odbywały się w katowickiej szkole policji i obejmowały oględziny miejsca zdarzenia oraz zabezpieczenie śladów kryminalistycznych.

Uczestnicy mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w symulacjach oględzin sceny morderstwa i śmiertelnego wypadku drogowego. To wszystko odbywało się pod okiem doświadczonych funkcjonariuszy policji z garnizonu śląskiego i wykładowców Szkoły Policji w Katowicach. Wśród instruktorów znalazł się aspirant sztabowy Dariusz Sikora, szef gliwickiego zespołu techników kryminalistycznych, oraz jego zastępca, aspirant sztabowy Grzegorz Siwczyk.

Aplikanci prokuratorscy mieli okazję brać udział w działaniach związanych z zabezpieczaniem różnych śladów kryminalistycznych, takich jak daktyloskopijne, traseologiczne, mechanoskopijne lub biologiczne. Mieli również okazję nauczyć się o metodach pracy techników, policjantów zespołów wypadkowych ruchu drogowego oraz ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Katowicach.

Takie doświadczenie pozwoliło aplikantom zapoznać się z nowoczesnymi metodami dokumentowania oględzin miejsca zdarzenia oraz identyfikacji i lokalizacji śladów za pomocą zaawansowanych urządzeń rejestrujących i pomiarowych, używanych w badaniach kryminalistycznych.

Zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne pozwolą przyszłym prokuratorom na prowadzenie na najwyższym poziomie tak ważnej czynności procesowej, jaką są oględziny miejsca zdarzenia.

Dodaj komentarz