Alarmująca liczba zaginięć w Gliwicach: Służby policyjne na pełnym alertcie

Siły policyjne w Gliwicach są codziennie w stanie pełnej gotowości, przyjmując zgłoszenia o zaginięciu zarówno nieletnich, jak i dorosłych obywateli miasta. Przyczyny zniknięć nieletnich często wiążą się z buntami młodzieży, zaś zaginięcia dorosłych najczęściej są spowodowane samobójczymi deklaracjami.

Komenda Miejska Policji (KMP) w Gliwicach podkreśla, że każde zgłoszenie jest traktowane z najwyższą powagą, gdyż nie można przewidzieć dramatyzmu sytuacji. Poszukiwanie zaginionych ludzi wymaga znacznych nakładów sił i środków. Przykładowo, jeden z ostatnich dni był poświęcony intensywnym poszukiwaniom pięciu osób – jednej dorosłej i czterech nastolatków.

Po zaprzęgnięciu wielu służb do działań poszukiwawczych, głównie ze strony wydziałów kryminalnych, udało się odnaleźć 40-letniego mężczyznę. Jego rodzina zgłosiła go jako zaginionego, obawiając się o jego życie. Z kolei w ciągu jednego popołudnia kilkanaście patroli przeczesywało Gliwice w poszukiwaniu 11-letniego chłopca, który na szczęście również został odnaleziony i zwrócony rodzinie.

Policjanci z Knurowa natomiast byli zaangażowani w poszukiwanie 16-latka. Młodzieńca udało się odnaleźć, a teraz trwają czynności wyjaśniające powód jego ucieczki z domu. Funkcjonariusze z III Komisariatu byli natomiast zaangażowani w kolejne już poszukiwania 17-letniej dziewczyny, która bez uprzedzenia opuściła dom. Na szczęście, nieletnią odnaleziono.

W dodatku, służby z Referatu do Spraw Przestępczości Nieletnich KMP Gliwice podjęły poszukiwania 17-letniej dziewczyny, która zbiegła z ośrodka wychowawczego. Udało się ją zlokalizować, zatrzymać i oddać pod opiekę ośrodka, zgodnie z decyzją sądu.

Warto wspomnieć, że specjalistyczne oddziały policyjne codziennie prowadzą również poszukiwania osób poszukiwanych przez różne organy ścigania, takie jak policja, prokuratury czy sądy. W ciągu ostatnich dni, zlokalizowano, zatrzymano i przetransportowano do aresztu śledczego 32-letniego mężczyznę, który ma na swoim koncie wyrok pozbawienia wolności.

KMP Gliwice informuje, że w obliczu sytuacji, które możemy być za skomplikowane dla sił policyjnych, angażuje się również funkcjonariuszy innych służb, straży, żołnierzy WOT, członków organizacji pozarządowych oraz apeluje o pomoc do mieszkańców. Jak pokazują ostatnie przypadki, większość zaginięć gliwicka policja rozwiązuje własnymi siłami. W bieżącym roku funkcjonariusze przeprowadzili już 200 poszukiwań nieletnich oraz 139 dorosłych osób, z czego 136 poszukiwań zakończyło się sukcesem. Niestety, losy trzech osób nadal pozostają niewyjaśnione.

Co więcej, w tym roku zatrzymano 183 osoby ukrywające się przed organami ścigania. Co najmniej dwukrotnie tyle osób poszukiwanych jest na podstawie nakazów ustalenia miejsca pobytu. Jest to codzienna i często niedoceniana praca wielu policjantów, która jednak ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa społeczeństwa – przekazuje KMP Gliwice.

Dodaj komentarz