Unikalna ekspozycja historii techniki kryminalistycznej zlokalizowana w gliwickiej Komendzie Miejskiej Policji

W Komendzie Miejskiej Policji na śląskim Gliwicach znajduje się unikalna wystawa – być może jedyna w kraju – prezentująca rozwój technologii wykorzystywanej przez kryminalistykę. Kierownik pionu techniki kryminalistycznej w gliwickiej komendzie, asp. sztab. Dariusz Sikora wraz ze swoim zespołem postanowili utworzyć tę interesującą ekspozycję, która ma na celu zachowanie pamięci o narzędziach i metodach pracy używanych przez poprzednie pokolenia kryminalistów.

W ostatnich dwudziestu latach, technika kryminalistyczna przeszła ogromną transformację technologiczną, co sprawiło, że nowe pokolenie specjalistów nie zawsze jest w stanie rozpoznać sprzęt używany przez swoich poprzedników. W tym kontekście powstał pomysł stworzenia „kącika historycznego” odzwierciedlającego dziedzictwo tej niezwykle istotnej dziedziny.

W każdej komendzie policyjnej, niezależnie od jej poziomu, funkcjonuje pion techniki kryminalistycznej. W gliwickiej jednostce pracuje obecnie jedenastu specjalistów o szerokim zakresie wiedzy, obejmującym kryminalistykę, medycynę sądową, chemię, fizykę, informatykę, fotografię i elektronikę. Ich profesjonalizm jest niezbędny nie tylko do obsługi zdarzeń kryminalnych, ale również do realizacji poleceń od prokuratury czy sądów.

Ze względu na nieustannie rozwijające się technologie służące do zabezpieczania dowodów przestępstw, wiele sprzętu używanego jeszcze kilka lat temu staje się obecnie zbędne. Młodzi praktycy kryminalistyki często nie są w stanie zidentyfikować starszego urządzenia ukrytego gdzieś w laboratorium. Z tego powodu zespół z Gliwic postanowił utworzyć swoiste minimuzeum – miejscem eksponującym historyczny sprzęt techniki kryminalistycznej.

Ciekawość zwiedzających mogą zaspokoić różnego rodzaju eksponaty, takie jak: sprzęt fotograficzny, kamery VHS, walizki kryminalistyczne czy wyposażenie ciemni fotograficznej. Jednym z najciekawszych przedmiotów na wystawie jest krzesło do fotografii sygnalitycznej, które przypomina krzesło elektryczne znane z amerykańskich filmów.

Chociaż ekspozycja jest w tej chwili dostępna głównie dla uczniów szkół mundurowych i studentów, po planowanym przeniesieniu do nowego budynku komendy będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. W wyjątkowych przypadkach, pasjonaci kryminalistyki czy fotografii mogą uzyskać dostęp do wystawy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z kierownikiem Zespołu Kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Dodaj komentarz