Testy autonomicznego minibusu na terenie Politechniki Śląskiej

Połowa listopada przyniesie interesujące zmiany na terenie kampusu Politechniki Śląskiej, gdzie rozpoczną się testy innowacyjnego, samosterującego się pojazdu elektrycznego. Za opracowanie tego unikalnego projektu odpowiadają wspólnie uczelnia oraz firma BLEES. Czas trwania testów wynosić ma 5 tygodni.

Minibus BB-1 będzie poruszał się głównie po ulicy Akademickiej, na której planowane są trzy przystanki. Dla nich Politechnika Śląska ogłosiła konkurs na nazwy, do którego zgłoszenia (od osób pełnoletnich) mogą być nadsyłane do 27 października.

Na stronie internetowej gliwickiej uczelni można przeczytać, że studenci oraz mieszkańcy Gliwic będą mieli okazję uczestniczyć w teście i z bliska przyjrzeć się najnowocześniejszym technologiom, w tym zaawansowanym sensorom, systemom rozpoznawania obiektów 3D czy sztucznej inteligencji.

Trasa minibusu BB-1 przewiduje trzy przystanki: przy rektoracie, na skrzyżowaniu ulic Akademickiej i Bolesława Krzywoustego oraz przy Wydziale AEiI i Wydziale Architektury.

Konstrukcja autonomicznego minibusu była rozwijana przez ponad trzy lata. Za ten projekt odpowiadają firma BLEES, we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. W projekcie udział biorą także pracownicy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. W ubiegłym roku, na terenie hali Prezero Arena Gliwice, miała miejsce prezentacja konstrukcji pojazdu jeszcze bez karoserii, a także demonstracja przejazdu minibusa po drogach Nowych Gliwic. Teraz pojazd będzie testowany na ulicy Akademickiej, charakteryzującej się minimalnym ruchem samochodowym.

Dodaj komentarz