Apelujemy o świadomość cyberprzestępczości: dwa przypadki oszustw internetowych

Zachęcamy do dzielenia się negatywnymi doświadczeniami, a szczególnie tymi związanymi z cyberprzestępczością. Przestępcy coraz częściej wykorzystują technologię do swoich przestępstw, atakując nas poprzez narzędzia komunikacji takie jak SMS-y czy komunikatory internetowe, a także dzwoniąc. Tylko odpowiednie przygotowanie i świadomość zagrożeń może uchronić nas przed ryzykiem stania się ofiarą takich oszustów. Niestety, dwie kobiety które padły wczoraj ich ofiarą, nie były odpowiednio przygotowane.

Dwudziestodwuletnia kobieta została poproszona przez osobę podszywającą się pod jej chłopaka na komunikatorze Messenger o przekazanie kodu BLIK. Bez zastanowienia wysłała prośbę, co skutkowało utratą ponad 2 tysięcy złotych.

Drugim przypadkiem jest sytuacja, która dotknęła 93-letnią kobietę. Odebrała ona telefon od osoby twierdzącej, że jest lekarzem i informującej o ciężkim stanie zdrowia jej córki. W celu zapewnienia pomocy medycznej potrzebny był przelew w wysokości 70 tysięcy złotych. Starsza pani, nie posiadając takiej sumy, przekazała oszustce, którą szacuje na około 30 lat, kwotę 14 tysięcy złotych.

Policja prowadzi już dochodzenia w obu tych sprawach, mając na celu zidentyfikowanie i ukaranie sprawców.

Dodaj komentarz