Oszustwa na seniorach: przestroga dla społeczeństwa

Niewiarygodne, ale niestety prawdziwe, jest to, iż nie wszyscy są uważni wobec potencjalnych zagrożeń, nawet gdy istnieją jasne wskaźniki sugerujące możliwość oszustwa. Przykładem może być sytuacja z wtorku, kiedy to 76-letni obywatel jednego z powiatów w Polsce przekazał pieniądze kobiecie o ciemnym typie urody, która przybyła po przesyłkę z niemowlęciem na rękach.

Kwestię wyłudzeń porusza również komenda policji w Gliwicach, której priorytetem jest dotarcie z takim ostrzeżeniem do starszych osób podczas organizowanych spotkań z seniorami. Niestety, liczba takich incydentów jest alarmująca – informacje o nich pojawiają się w komunikatach służb co najmniej raz na tydzień. Ostatnio odnotowano aż trzy kolejne przypadki oszustwa, przy czym pierwszy z nich miał miejsce we wtorek.

76-letni obywatel wspomnianego powiatu został poinformowany przez osobę podającą się za „policjanta” telefonicznie o prowadzonej akcji przeciwko oszustom. Starszy pan uwierzył tej kobiecie, jak sam opisał, w wieku około 25-30 lat, o ciemnej karnacji i czarnych włosach, ubranej w długą czarną spódnicę oraz ciemną bluzę, trzymającej niemowlę na rękach. Oddał jej ponad 30 tysięcy złotych – relacjonuje podinspektor Marek Słomski, rzecznik prasowy policji w Gliwicach. Przy tej okazji przypomina, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o wręczenie im pieniędzy, a tym bardziej kobiecie z dzieckiem na rękach!

Inna poszkodowana ofiara pozwoliła osobie mówiącej z wschodnim akcentem zainstalować na swoim komputerze popularny program do zdalnego administrowania urządzeniem. W rezultacie, na jej szkodę został zaciągnięty przez Internet kredyt na kwotę 70 tysięcy złotych.

Szokujące są również dane statystyczne Komendy Głównej Policji (KGP), które pokazują, że w 2022 roku aż ponad 3,5 tysiąca osób powyżej 65. roku życia padło ofiarą oszustów stosujących techniki „na wnuczka” czy „na urzędnika”. Suma strat poniesionych przez pokrzywdzonych wyniosła ponad 141 milionów złotych.

Dodaj komentarz