Tajemnicza biała substancja na rzece budzi niepokój mieszkańców Gliwic

Spotykając się z niecodziennym widokiem na rzece przebiegającej przez Gliwice, mieszkańcy natknęli się na dziwną białą plamę, której towarzyszył zapach przypominający ten wydzielany przez rozpuszczalnik. Ta niecodzienna sytuacja zaobserwowana została na łamach portalu Silesia24. Lokalni mieszkańcy, zaniepokojeni tym nieznanej proweniencji zjawiskiem, niezwłocznie powiadomili o tym odpowiednie służby.

Straży pożarnej udało się przeprowadzić badania rzeki Bytomki dokładnie tam, gdzie wcześniej zauważono tę tajemniczą substancję. Badania sugerowały brak jakichkolwiek niebezpiecznych gazów i cieczy ropopochodnych. Nie tylko środowisko wodne zostało poddane analizie, ale również atmosfera nad rzeką oraz odczyn samej substancji. Badania potwierdziły brak jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia ludzi. Niestety, nie udało się jednoznacznie określić, czym jest ta substancja. Na miejsce interwencji przyjechali także przedstawiciele policji, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wód Polskich. Próby wody z rzeki zostały pobrane do dalszych badań przez policję i WIOŚ.

Media lokalne donoszą, że źródło zanieczyszczenia znajdowało się na wysokości ul. Królewskiej Tamy, w pobliżu której mieści się Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach. Policjanci przeszukali magazyn przy sąsiedniej ulicy, gdzie natrafili na niezidentyfikowaną substancję zgromadzoną w zbiornikach i beczkach. Dodatkowo, substancja podobna do tej z rzeki została znaleziona w pobliskiej studzience. Specjalistyczny sprzęt straży pożarnej wykrył lotne substancje organiczne w hali. Obiekt został następnie zabezpieczony przez funkcjonariuszy policji – potwierdziło to w rozmowie z Onetem nazwisko Dudek.

Niepokojąco brzmi również fakt, że pracownicy obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego (woj. śląskie) niedawno wyłowili ponad 150 kg martwych ryb w ciągu zaledwie czterech dni. Wojewoda opolski postanowił zwołać sztab kryzysowy w obliczu tych niepokojących sygnałów. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach prowadzą intensywny monitoring rzeki Odra. Pobrane próbki wody są również analizowane.

Dodaj komentarz