Poradnik dla miłośników sukulentów. Jak uprawiać rozchodniki okazałe?

Rozchodniki okazałe, nazywane również rozchodnikowcami, to urocze rośliny o pięknych kwiatach, które ukazują swoje pełne piękno we wrześniu. Łatwość w uprawie, miłość do słonecznych miejsc i odporność na suszę sprawiają, że są idealnym wyborem dla wielu ogrodników. Co ważne, ich kwiaty stają się magnesem dla pszczół i kolorowych motyli. W tym artykule podpowiemy, jak hodować te niezwykłe rośliny i jakie warunki są niezbędne, aby radowały nas swoim kwitnieniem każdego roku.

Niezwykle istotną cechą rozchodników jest ich charakterystyka jako sukulentów. Czyli są to rośliny zdolne do magazynowania wody w liściach i łodygach. Niektóre gatunki tych roślin mają liście pokryte błękitnym, woskowym nalotem, który służy jako ochrona przed utratą wody poprzez parowanie. Dzięki tym cechom, rozchodniki doskonale radzą sobie z okresowym niedoborem wody.

Rozchodniki mają specyficzne potrzeby. Najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie im miejsca nasłonecznionego, gdzie będą mogły rosnąć w najlepszych warunkach. Mogą tolerować lekki cień, ale w takim środowisku ich pędy stają się cieńsze, bardziej giętkie, mniej obficie kwitną i są bardziej narażone na choroby. Dlatego zawsze warto stwarzać im warunki maksymalnie nasłonecznione.

Drugą ważną kwestią jest gleba, która powinna być przepuszczalna, może nawet piaskowa lub żwirowa. Rozchodniki, jako sukulenty, nie tolerują nadmiaru wody i mokrej ziemi.

Podlewanie czy nawożenie rozchodników nie jest konieczne, ponieważ rośliny te doskonale radzą sobie nawet na ubogich podłożach (na zbyt żyznej glebie kępy mogą się rozpadać). Jedynym wymaganym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usunięcie przekwitłych i zaschniętych pędów. Warto to zrobić na wiosnę, gdyż przez całą zimę kwiatostany rozchodników wyglądają dekoracyjnie. Pod wpływem wiosennego słońca wypuszczają młode pędy, które szybko rosną.

Dodaj komentarz