Premier zapowiada wsparcie dla produkcji armatohaubic Krab w Bumar-Łabędy

Gliwicki zakład Bumar-Łabędy planuje zwiększyć swoją produkcję do 50 sztuk armatohaubic Krab rocznie. Mateusz Morawiecki, premier Polski, zapowiedział we czwartek, że rząd przyzna dla zakładu wsparcie finansowe w wysokości 850 mln zł. Dodatkowe fundusze mają umożliwić uruchomienie nowych linii produkcyjnych dedykowanych do produkcji tych ciężkich dział samobieżnych.

W czwartkowy dzień Premier Morawiecki złożył wizytę w Kielcach, gdzie od wtorku trwały targi zbrojeniowe. Podczas tej wizyty, nawiązując do planów wsparcia dla Bumar-Łabędy, podpisał razem z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastianem Chwałkiem list intencyjny dotyczący dokapitalizowania gliwickiego zakładu. Wskutek tej inwestycji, fabryka otrzyma dodatkowe środki w wysokości 850 mln zł, które posłużą do uruchomienia nowej linii produkcyjnej.

Podczas swojego wystąpienia, premier Morawiecki podkreślił, że w najbliższym czasie zakład będzie produkować około 50 sztuk Krabów rocznie. Chwalił tę broń, stwierdzając, że jest sprawdzona i ceniona na całym świecie, m.in. na łamach konfliktu na Ukrainie. Dodał również, że armatohaubice Krab są produktami polskiej produkcji, tworzonymi we współpracy z producentami z różnych krajów.

Morawiecki zaznaczył również, że oprócz Stalowej Woli, która już teraz produkuje te armatohaubice, także Gliwice będą wkrótce miejscem produkcji Krabów. Podkreślił, że to ważny krok dla zwiększenia potencjału produkcyjnego Polski w dziedzinie obronności.

Dodaj komentarz