Od asfaltu do zieleni: Gliwice transformują miejską przestrzeń

Przekształcanie betonowych przestrzeni w bujne zielone zakątki stało się rzeczywistością w Gliwicach. Na terenach wcześniej pokrytych asfaltem, betonem czy brukiem, zaczęły pojawiać się drzewa, krzewy i kwiaty. Akcja odbrukowywania zaowocowała posadzeniem m.in. klonów, ambrowców, róż i hortensji na naszych drogach.

Zarząd Dróg Miejskich Gliwic z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do wprowadzania zieleni w każdym możliwym miejscu, zawsze jednak z dbałością o bezpieczeństwo i widoczność dla kierowców i pieszych. Asfaltowe lub brukowane powierzchnie sukcesywnie zastępowane są roślinami jako część akcji odbrukowywania.

Dzięki staraniom Zarządu Dróg Miejskich, setki metrów kwadratowych różnych lokalizacji zostały odbrukowane i ozdobione tysiącami roślin różnych gatunków. W ramach tego projektu, na ulicy Studziennej, piętnaście klonów zwyczajnych zastąpiło szare kostki brukowe. Ten sam gatunek drzew znalazł swój dom także na ul. Zawiszy Czarnego, gdzie przeprowadzono odbrukowanie fragmentów chodnika.

W tych miejscach, gdzie ul. Daszyńskiego krzyżuje się z ul. Sobieskiego, chodnik stał się domem dla różowych i fioletowych lilaków, zawilców i bodziszków. Na ulicy Gruszczyńskiego hortensje i bodziszki ozdobiły miejsce pochodzące z odbrukowania 100 m2 chodnika, tworząc przestrzeń dla 15 dekoracyjnych ambrowców. Przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Orlickiego barwna kompozycja roślin pokryła 250 m2 odbrukowanego obszaru. Warto też przypomnieć o historycznym Rynku w Gliwicach, który obecnie jest domem dla 11 platanów klonolistnych dzięki podobnym działaniom.

Zarząd Dróg Miejskich upewnia mieszkańców, że te działania to dopiero początek dalszej transformacji miejskiej przestrzeni. Tam gdzie tylko to możliwe, kolejne betonowe i asfaltowe obszary zostaną przekształcone w zielone przestrzenie.

Dodaj komentarz