Obchody Święta Wojska Polskiego w Gliwicach: uroczysta msza, defilada i Apel Pamięci Oręża Polskiego

Tradycyjnie, miasto Gliwice oddaje hołd żołnierzom za ich poświęconą służbę w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego. W tym roku ceremoniał, obejmujący uroczystą mszę świętą, wojskową defiladę oraz Apel Pamięci Oręża Polskiego zakończony salwą honorową, odbędzie się w poniedziałek, 14 sierpnia.

Oficjalnie, Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które jest pamiątką zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, obchodzone jest 15 sierpnia. Jednakże w Gliwicach tegoroczne uroczystości zaplanowano na dzień wcześniej, czyli na 14 sierpnia.

Tradycyjny obrzęd rozpocznie msza święta odprawiona w kościele garnizonowym pw. św. Barbary o godzinie 19:00. Msza ta będzie dedykowana żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego.

Po zakończeniu mszy świętej, około godziny 20:10, uczestnicy uroczystości przejdą ulicą Prymasa Stefana Wyszyńskiego do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbędzie się Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym nastąpi salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W związku z obchodami kierowcy mogą spodziewać się tymczasowych utrudnień w ruchu drogowym. W godzinach od 19:45 do 21:30 zaleca się omijanie trasy przemarszu oraz okolic placu Piłsudskiego.

W trosce o mieszkańców Gliwic przygotowano również specjalne atrakcje na wtorek, 15 sierpnia. Począwszy od godziny 11:00 Centrum Kultury Victoria zaprosi rodziny na wydarzenie pod hasłem „Symbole narodowe – znam, rozumiem, szanuję”. W programie znajdą się warsztaty tworzenia ceramiki, plecenia makram oraz miejska gra terenowa „Na tropie Mazurka Dąbrowskiego”. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Dodaj komentarz