Labioplastyka – na czym polega i dlaczego tak wiele zmienia?

Zabieg labioplastyki staje się coraz popularniejszy w Polsce. Nic dziwnego – zmniejszanie warg sromowych mniejszych to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu fizycznego i psychicznego. Na czym polega sam zabieg i kto może się na niego zdecydować?

Czym właściwie jest labioplastyka?

To nic innego, jak plastyka warg sromowych, która polega na korekcji warg sromowych mniejszych (a czasem również większych). Modelowanie może obejmować zarówno wielkość warg, jak i ich kształt. Operację wykonuje się za pomocą skalpela, metodą laserową, lub przy zastosowaniu fal radiowych. Zwłaszcza ta ostatnia metoda pozwala na bardzo precyzyjne działanie.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Do lekarzy zgłaszają się najczęściej kobiety, które chcą poradzić sobie z problemem za dużych lub zdeformowanych warg sromowych. Ich przerost to nie tylko kwestia estetyki (której nie należy bagatelizować, bo może prowadzić do kompleksów i obniżenia poczucia wartości), ale również komfortu fizycznego. Zbyt duże wargi sromowe mniejsze mogą powodować ból w trakcie stosunku seksualnego, a także problemy w trakcie tak prozaicznych czynności, jak jazda na rowerze, bieganie, czy wyjście na plażę lub basen w kostiumie kąpielowym.

Pacjentki z problemem przerośniętych, ale czasem też asymetrycznych czy po prostu zwiotczałych warg sromowych zmagają się z dużymi kompleksami, które mocno wpływają na ich życie. Możliwość dokonania korekty przynosi najczęściej wielką ulgę i pozwala na normalne funkcjonowanie – bez poczucia wstydu.

Jak należy się przygotować do labioplastyki?

Aby zabieg mógł dojść do skutku, pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego, certyfikowanego gabinetu ze specjalistą, który specjalizuje się właśnie w tym obszarze (polecamy na przykład labioplastyka Katowice). Wstępna konsultacja to przede wszystkim szczera rozmowa z pacjentką, która opowie o swoich obawach i potrzebach. Lekarz kwalifikuje do zabiegu, wyjaśnia całą procedurę, dobiera odpowiednią metodę i zleca niezbędne badania.

Specjalista wskaże również ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, na przykład zakażenie i infekcje intymne, choroba nowotworowa, ciąża, zbyt niska odporność czy cukrzyca.

Przed zabiegiem należy odstawić leki (aspirynę i inne, wskazane przez lekarza), nie palić i nie spożywać alkoholu, a na dobę przed nie pić kawy. Pacjentka powinna również zgolić owłosienie w okolicach łonowych.

Czy zabieg labioplastyki jest bolesny?

Nie, nie trzeba obawiać się bólu. Zabieg odbywa się przy pomocy znieczulenia miejscowego (za pomocą specjalnej maści). Dodatkowo stosuje się także sedację farmakologiczną oraz farmakoterapię.

Sam zabieg trwa średnio od 30 do 90 minut, ale pobyt w klinice zajmie kilka godzin. Potrzebny jest czas na przygotowanie, a po zabiegu pacjentka musi być przez jakiś czas obserwowana. Do domu wraca się jednak tego samego dnia. Oczywiście należy się spodziewać opuchlizny, ale pacjentka może chodzić. Konieczne będzie jedynie noszenie luźnej bielizny i spodni, które nie będą powodować żadnego ucisku. Bezpośrednio po zabiegu w ogóle nie należy nosić bielizny.

Jeżeli chodzi o szwy, to w zależności od metody, wybiera się samowchłanialne lub też klasyczne, które trzeba będzie później usunąć.

Ból pozabiegowy nie jest szczególnie dokuczliwy i znika po około 7 dniach. Po kilku tygodniach nastąpi całkowite wygojenie.

Co daje labioplastyka?

Przede wszystkim poprawia wygląd i kształt warg sromowych mniejszych. To z kolei niweluje różne dolegliwości, na przykład chroni przed infekcjami intymnymi, poprawia jakość życia seksualnego i pomaga pozbyć się kompleksów.

Dodaj komentarz