Prawo jazdy a wada wzroku

Niezależnie od docelowej kategorii, przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy trzeba się udać do lekarza, który wpierw przeprowadzi niezbędne badania, a następnie wystawi stosowne orzeczenie. Z przepisowego punktu widzenia prawo jazdy uzyskać mogą zarówno osoby z wadą wzroku, jak i też te z tylko jednym sprawnym okiem. W obydwu tych przypadkach trzeba się liczyć jednak z pewnymi dodatkowymi ograniczeniami. Czy posiadanie zdiagnozowanej wady wzroku warunkuje okres, na jaki wydawane jest prawo jazdy? Jak rozszyfrować kody ograniczeń na prawie jazdy i gdzie ich szukać? Jak wysoki mandat można otrzymać za jazdę bez określonego przez lekarza wsparcia wzorku? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Optometrysta Gliwice – gdzie udać się na badania wzorku przed egzaminem na prawo jazdy?

Wbrew pozorom nie każdy lekarz jest w stanie wystawić orzeczenie dopuszczające uzyskanie prawa jazdy. Mogą to zrobić jedynie osoby, które mają odpowiednie uprawnienia do badania kierowców. W przypadku osób ze zdiagnozowaną wadą wzroku najlepszym wyborem jest optometrysta Gliwice są jednym z wielu miast, w których warto udać się do profesjonalisty, ponieważ w ten właśnie sposób uniknąć można problemów związanych z tym, jakie ograniczenia zostaną nałożone na kierowcę po zaliczeniu egzaminu. Chodzi tu przede wszystkim o termin ważności dokumentu oraz kwestię stosowania wsparcia wzroku (np. okularów, soczewek, szkieł kontaktowych).

Co grozi za jazdę samochodem bez określonego w prawie jazdy wsparcia wzroku?

Jeżeli podczas rutynowej kontroli drogowej wykryte zostaną nieprawidłowości, trzeba liczyć się z dosyć kosztownym mandatem, który zgodnie z taryfikatorem zaczyna się od 1500 złotych. Tyle właśnie może kosztować jazda w soczewkach, jeśli w dokumentach dopuszczone są jedynie okulary i vice versa. Zdiagnozowana wada wzroku przyczynia się także do terminu ważności prawa jazdy, które w zależności od przypadłości może być ważne maksymalnie 15 lat.

Czy nosząc soczewki Acuvue można legalnie poruszać samochodem po drogach publicznych?

Nosząc soczewki Acuvue, można legalnie prowadzić auto jedynie, jeśli jest to zgodne z ograniczeniami, które w każdej chwili sprawdzić można samodzielnie na rewersie własnego prawa jazdy. Istotna jest przede wszystkim rubryka o numerze 12, ponieważ to właśnie w niej znajdować się będzie kod określający nałożone ograniczenie (tj. konieczność stosowania określonego wsparcia dla wzroku). Odwiedzając optometrystę, warto upewnić się, jaki dokładnie kod został przypisany. Przydaje się to szczególnie w sytuacji, gdy z perspektywy bezpieczeństwa ruchu drogowego nie ma znaczenia, czy kierowca korzysta z okularów bądź soczewek. Do najczęściej spotykanych kodów w zakresie wymaganej korekty wzroku zaliczyć można następujące kombinacje:

– okulary – 01.01,

– soczewki kontaktowe – 01.02,

– szkła ochronne – 01.03,

– szkła matowe – 01.04,

– przepaska na oko – 01.05,

– okulary lub soczewki 01.06.

Dodaj komentarz