Dom Towarowy Ikar w Gliwicach – dlaczego ta budowla jest wyjątkowa?

Dom Towarowy Ikar to jedna z ciekawszych budowli, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po Gliwicach. Gmach ten znajduje się na ulicy Zwycięstwa, a jego ciekawa forma sprawia, że miłośnicy architektury odwiedzający Gliwice chętnie poświęcają mu swój czas. Co warto wiedzieć na temat tego ciekawego obiektu?

O Domu Towarowym Ikar

Turyści bardzo często będąc w Gliwicach pytają miejscowych właśnie o tę budowlę. Warto więc przybliżyć osobom spoza tego regionu całą historię Domu Towarowego Ikar. Szczególnie z tego powodu, że wycieczki turystyczne spoza miasta i regionu często interesują się właśnie tą budowlą. Zacznijmy więc od początku. Jak powstał Dom Towarowy Ikar? Jaki jest jego początek oraz jak prezentuje się jego historia?

Historia Domu Towarowego Ikar

Gmach ten powstał w latach 30-tych XX wieku i jest jednym z najciekawszych przykładów funkcjonalizmu w górnośląskiej architekturze. Wzniesienie tej budowli wiązało się z jednej strony z dynamicznym rozwojem Gliwic, z drugiej – z nasilającą się rywalizacją pomiędzy polską a niemiecką częścią Górnego Śląska. Prosta elewacja, wykorzystanie cegły, brak dekoracji i płaski dach –oto najbardziej charakterystyczne cechy tej budowli. Mimo swej prostoty, jest ona obiektem wzbudzającym spore zainteresowanie wśród turystów – szczególnie wśród tych, których fascynuje architektura. Gmach ten ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę, nic więc dziwnego, że Gliwice cieszą się z takiej atrakcji. Kto w czasie wycieczki po tym mieście zwróci uwagę na ten Dom Towarowy, ten z pewnością dostrzeże, jak ciekawym obiektem może się on okazać.

Dodaj komentarz