Magia gliwickiego Rynku

O tym, że miasta leżące na terenie Górnego Śląska każdego oczarują swym pięknem, przekonać się może każdy z nas. Jeśli celem naszej wycieczki będą Gliwice, z pewnością szybko zakochamy się w tej części kraju i jego zabytkach. gdzie warto się wybrać? Na rynek, wokół którego ciekawych zabytków i perełek dawnej architektury nie brakuje. Co można tu zobaczyć?

Gliwickie atrakcje, a w tym Rynek

Wytyczony w okresie średniowiecza rynek wciąż może się pochwalić historycznym założeniem. Kwadratowy kształt, regularna siatka ulic oraz ratusz, który powstał w centralnej części rynku – oto najbardziej charakterystyczne cechy, jakimi może się pochwalić ten plac. Niestety, średniowieczne kamienice, niszczone pożarami, nie przetrwały do naszych czasów. Domy, które dziś można podziwiać przy rynku, są już w większości obiektami z XIX i XX wieku. Mają one jednak wiele uroku, warto się im zatem uważniej przyjrzeć.

Wyjątkowe budowle w obrębie gliwickiego Rynku

Budowlą, która zajmuje przy rynku miejsce wyjątkowo ważne, jest ratusz. Wiadomo, że pierwszy drewniany obiekt tego typu istniał tu już w XIII wieku, jednak dopiero w XV stuleciu został zastąpiony obiektem murowanym. Obecny kształt to efekt prac wykonanych w XIX oraz w XX wieku. To dzięki nim gliwicki ratusz zachwyca swą klasycystyczną formą oraz ciekawą elewacją. W pobliżu ratusza znajduje się kolejna ciekawostka. To fontanna z rzeźbą Neptuna, która ma podkreślać związki Gliwic z morzem. Obecność Neptuna na gliwickim rynku dziwić nie powinna – wszak budowa Kanału Kłodnickiego, który miał zapewnić fabrykom z Górnego Śląska dostęp do Bałtyku, była jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta.

Jeśli chcemy docenić piękno Gliwic i poczuć niezwykłą atmosferę tego miasta, w czasie wycieczki po jego terenie musimy zajrzeć na rynek. To magiczne miejsce, które z pewnością warto lepiej poznać.

Dodaj komentarz