Astra nie będzie już produkowana w Gliwicach

Marka samochodowa Opel nie będzie produkować już modeli Astra w fabryce samochodów w Gliwicach. Ostatni samochód osobowy Opel Astra wyjedzie z gliwickiej fabryki 30 listopada. Kolejne modele niemieckiej marki produkowane będą w niemieckich fabrykach. Gliwicka fabryka będzie jednak produkować inne modele samochodów.

Koniec produkcji Opla Astry w gliwickiej fabryce

Samochód osobowy marki Opel Astra produkowany był w polskiej fabryce od 23 lat. Oficjalne rozpoczęcie produkcji miało miejsce dnia 31 sierpnia 1998 roku. Łącznie z linii montażowych i taśm produkcyjnych wyjechało 2,5 miliona egzemplarzy Opla Astry. Obecnie w gliwickiej fabryce produkowana jest piąta generacja samochodu. Po raz ostatni Astra opuści gliwicką fabrykę 30 listopada.

Zamiast Astry produkowane będą samochody dostawcze

Koniec produkcji Astry w gliwickiej fabryce nie oznacza jednak jej zamknięcia. W Gliwicach wciąż będą produkowane samochody. Grupa Stellantis zdecydowała, że już w kwietniu 2022 roku rozpocznie się w Gliwicach produkcja dostawczaków. Będą to samochody marki Opel Movano, Fiat Ducato, Citroen Jumper oraz Peugeot Boxer. Samochody będą produkowane w różnych wysokościach, długościach oraz wersjach. Co ciekawe, będą powstawać również wersje elektryczne. Dostawczaki produkowane w gliwickiej fabryce będą przeznaczone także na rynek brytyjski.

Pracownicy będą początkowo zajmować się produkcją dostawczaków na jedną zmianę. Następnie w sierpniu ma ruszyć druga zmiana, a pod koniec roku również trzecia zmiana. W tym czasie ma zostać również rozszerzona kadra pracownicza do 2,5 tysiąca. Przypomnijmy, że na ten moment w fabryce aut w Gliwicach pracuje około 2 tysiące pracowników. Po rozszerzeniu kadry pracowniczej spod gliwickiej fabryki ma wyjeżdżać mniej więcej 100 tysięcy samochodów.

Dodaj komentarz