Gliwice – miasto przemysłu, ale także pięknych zabytków

Gliwice są miastem wyjątkowym i pełnym kontrastów. Z jednej strony jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych, jakimi może się pochwalić Górnośląski Okręg Przemysłowy. Zaś z drugiej strony to miasto należy do grona najstarszych miejscowości leżących na terenie województwa śląskiego. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości?

Wyjątkowe położenie Gliwic na mapie Polski

Położenie na terenie Wyżyny Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą i bliskość innych miast GOP to czynniki, dzięki którym Gliwice stały się dla turystów atrakcyjnym celem. Ważne miejsce zajmują tu te atrakcje turystyczne, które są związane z przemysłem. W tym gronie wyróżnia się Oddział Odlewnictwa Artystycznego, będący jedną z filii Muzeum w Gliwicach. Ważnym zabytkiem jest też Radiostacja Gliwicka, znana ze słynnej prowokacji niemieckiej, przeprowadzonej w przededniu wybuchu II wojny światowej. 

Miłośników zabytkowych budowli może zachwycić kościół Wszystkich Świętych z XV wieku, będący jednym z ciekawszych przykładów gotyckiej architektury w tej części Śląska. Ciekawe zabytki czekają też w rejonie rynku, którego dumą jest okazały ratusz oraz zabytkowe kamienice z podcieniami. Warto też wybrać się do dwóch placówek muzealnych. Jedna z nich mieści się na zamku piastowskim. Tu można ujrzeć wystawę, która prezentuje Gliwice i ich dzieje. W Willi Caro prezentowane są z kolei wnętrza domów, w których niegdyś mieszkali górnośląscy przemysłowcy.

Dodaj komentarz