Gliwice dla turystów – Odział Odlewnictwa Artystycznego

Odział Odlewnictwa Artystycznego to jedna z ciekawszych atrakcji, jakimi mogą się pochwalić Gliwice oraz działające tutaj muzeum. Szczególnie jeśli do tej pory zwiedzaliśmy jedynie zlokalizowane na terenie Górnego Śląska zabytkowe kopalnie. Stąd też ten, kto w czasie wycieczki po Górnym Śląsku odwiedzi to miejsce, ten na nudę z pewnością nie będzie mógł narzekać. Dlaczego warto zwiedzić tę placówkę muzealną? Jakie atrakcje czekają na jej terenie na turystów?

Historia Oddziału Odlewnictwa Artystycznego

Odział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach to miejsce wyjątkowe, a powodów, dla których warto tutaj zajrzeć, jest wiele. Muzeum to powstało na początku lat 90-tych XX wieku na terenie dawnej huty, wchodzącej w skład Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. W 2010 roku muzealne zbiory przeniesiono na teren maszynowni dawnej kopalni „Gliwice”, wzniesionej w początkach XX wieku według projektu braci Zillmanów. W muzeum tym można przypomnieć sobie o czasach, gdy Gliwice były ważnym ośrodkiem hutnictwa, a powstające tu odlewy trafiały do wielu europejskich miast.

Zwiedzanie Muzeum w Gliwicach obecnie

Dziś w Muzeum czeka ciekawa kolekcja zabytków, m. in. pruskie odznaczenia wojskowe, które w Gliwicach odlewano od początków XIX stulecia. Nie brak tu również eksponatów związanych z działalnością Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych, które zaczęły swą działalność po II wojnie światowej. To dzięki nim powstały takie pomniki, jak warszawska Nike czy katowicki Pomnik Powstańców Śląskich. Kto w czasie wycieczki po Gliwicach odwiedzi ten ciekawy zabytek techniki, ten będzie mógł poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii, a jednocześnie spędzić czas w otoczeniu wielu cennych dzieł sztuki.

Dodaj komentarz