Mieszkańcy Gliwic mogą składać wnioski o dotacje na wymianę pieców węglowych

W Polsce od dłuższego czasu stawia się na ekologiczne źródła energii. I to zarówno w tej mniejszej, jak i większej skali. Z tego względu samorządy miejskie regularnie otwierają nabory na składanie wniosków o wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne piece ekologiczne. Również i władze miasta Gliwice otwierają teraz taki nabór.

Wsparcie finansowe na wymianę pieców węglowych w domach jednorodzinnych

Samorząd w Gliwicach rozdysponuje unijne środki finansowe, które są przeznaczone na wymianę starych pieców węglowych. Obecna edycja dotacji będzie jedną z ostatnich, w ramach której gliwicki samorząd rozdysponuje środki finansowe. Pierwsze granty mają zostać udzielone w 2022 roku. Jednak również w 2023 roku będzie można liczyć na otrzymanie środków finansowych.

Projekt „Czyste powietrze”

Nabór wniosków w obecnej edycji odbywa się w ramach projektu „Czyste powietrze”. W tej sposób samorząd Gliwic będzie mógł wesprzeć finansowo wszystkie osoby, które chcą wymienić stare piece węglowe w swoich domach jednorodzinnych. Pierwotnie po usunięciu starych pieców, domy jednorodzinne będą miały zostać podłączone do lokalnej sieci ciepłowniczej. Wiadomo jednak, że w niektórych przypadkach będzie to niemożliwe. M.in. z powodu niemożności technicznych, czy też poprzez nieopłacalność takiej inwestycji pod względem finansowym i ekonomicznym. Stąd też w sytuacjach, gdy podłączenie do miejscowej sieci ciepłowniczej będzie niemożliwe, to wsparcie zostanie udzielone na kupno nowych źródeł ciepła. Oczywiście nowe urządzenia będą zasilane energią elektryczną, pompą ciepła lub gazem.

Polskie władze od lat starają się sprostać oczekiwaniom Unii Europejskiej pod względem czystego powietrza oraz zredukowania zanieczyszczeń produkowanych przez nasz kraj. Stąd też akcja wymiany pieców węglowych od lat trwa w całej Polsce. Warto zaznaczyć, że obecne edycje związane z możliwością uzyskania dofinansowania będą najprawdopodobniej jednymi z ostatnich, dlatego naprawdę warto wysłać wniosek i wziąć udział w projekcie „Czyste powietrze”.

Dodaj komentarz