Zabytkowe kamienice przy ul. Kościuszki czeka modernizacja

Kamienice przy ulicy Kościuszki 44 i 46 jeszcze przed dwoma laty były o włos od rozbiórki. Obecnie jednak przedstawiono wizualizacje budynków oraz pierwsze plany inwestycyjne i to już pewne: czeka je gruntowna modernizacja. Prace budowlane rozpoczną się już niebawem.

Budynki czekała rozbiórka

Kamienice zostały sprzedane w czerwcu za kwotę 1,2 mln złotych firmie Mal-Drew, jednak niewiele brakowało, a poddane by były one rozbiórce. Budynki były dzierżawione przez Szpital Miejski nr 4 od 2004 do 2018 roku, ale w tym czasie postępowała ich degradacja. Wcześniej funkcjonował w nich Odział Dermatologii i część oddziału wewnętrznego szpitala. W samą porę zareagowało jednak Stowarzyszenie Miasto Ogród Gliwice. Społecznicy powiadomili architektów oraz historyków sztuki o planowanej rozbiórce, a wkrótce Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków włączył kamienice do wojewódzkiej ewidencji. Skontaktował się również z magistratem i miejskim konserwatorem, a miasto wystawiło nieruchomości wiosną 2019 roku na sprzedaż.

Początek prac przygotowawczych

Póki co na miejscu trwają prace przygotowawcze, jednak wiadomo już, że zostaną wymienione wszystkie stropy. Pojawią się również takie elementy jak stolarka drewniana i wentylacja mechaniczna. Współwłaściciel spółki Wall Invest, Rafał Franz, zapewnia też, że pomiędzy budynkami powstanie przeszklona plomba, która będzie dobrze widoczna z zewnątrz. Konsorcjum MW Invest (Mal Drew i Wall Invest) ma już pozwolenie na budowę i przekonuje, że pomimo iż obecnie budynki znajdują się w bardzo złym stanie technicznym, ich wnętrza zostaną całkowicie odmienione.

Powstaną mieszkania i lokale usługowe

Planowane jest stworzenie w obu kamienicach 42 mieszkań i 5 lokali usługowych, a część z nich została już wstępnie zarezerwowana. Wiadomo, że usługi mają świadczyć tu m.in. kancelaria prawna oraz notariusz. Lokale mieszkalne również cieszą się już teraz dużym zainteresowaniem: aż 20% lokali jest już zarezerwowanych, mimo że znajdują się jeszcze w stanie surowym. Pod kamienicą pod numerem 46 powstać ma parking podziemny. Szacuje się, że całość inwestycji będzie kosztować kilkanaście milionów złotych.

Dodaj komentarz