Napęd hybrydowy w gliwickich autobusach

Gliwice z pewnością dbają o unowocześnienie pojazdów Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach. W myśl nowej umowy, która została podpisana w siedzibie PKM, firma MAN Truck z Nadarzyna zobowiązała się na dostarczenie do Gliwic 15 pojazdów. Mają to być najnowocześniejsze, ekologiczne autobusy, które wyprodukowane zostaną w fabryce w Starachowicach. Nowe pojazdy mają trafić do Gliwic jeszcze w 2021 roku, a podpisaniu nowej umowy towarzyszył również prezydent miasta, Adam Neumann. Modernizowanie taboru przez Gliwicki PKM to element stały, charakterystyczny dla tego śląskiego miasta.

Jakie będą nowe autobusy?

Choć dotychczas można było spotkać na ulicach Gliwic pojazdy z napędem hybrydowym, były one udostępnione jedynie w celu testowania. Obecnie jest już postanowione, że aż 15 pojazdów na stałe trafi na ulicy Gliwic. Co jednak będzie charakteryzowało te wyjątkowe maszyny oprócz wspomnianego napędu hybrydowego? Będą to niskopodłogowe, przegubowe autobusy, które posiadać będą klimatyzację, monitoring, a także i nowoczesny system oczyszczania spalin. Ten ostatni element, wraz z silnikiem o napędzie hybrydowym, gwarantować będzie większą oszczędność paliwa, a także znaczące zmniejszenie hałasu i emisji szkodliwych spalin.

Wizja ekologicznego miasta

Coraz częściej mówi się o promowaniu ekologii. Właśnie ta idea przyświeca włodarzom miasta oraz Gliwickiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej. Nadrzędnym celem jest stworzenie miasta ekologicznego, nowoczesnego, a zatem i przyjaznego mieszkańcom. Wprowadzenie bardziej ekologicznych maszyn ma być jednym z kroków, które ograniczą zanieczyszczanie miasta, a także mają sprzyjać pasażerom, którzy na co dzień mają trudności z poruszaniem się. Dzięki spełnieniu nawet najbardziej rygorystycznych wymogów środowiskowych możemy mieć pewność, że unowocześniony tabor zyska szersze uznanie. Wynikać to ma nie tylko z niezwykle ekologicznego rozwiązania, ale i wyraźnej ekonomii takiego rozwiązania. Efektem ma być uzyskanie w Gliwicach w pełni czystego środowiska.

Dodaj komentarz