Z fotografią za pan brat

Kilka dni temu, a dokładnie 1 października w Willi Caro miało miejsce spotkanie z Bożeną Kubit, która stworzyła „Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku”. To właśnie ta pani odpowiada za stworzenie wystawy znanej pod tą samą nazwą. Omawiana ekspozycja cały czas pozostaje do zobaczenia przez mieszkańców Gliwic oraz odwiedzających (do dnia 14 października). Warto mieć na uwadze, że katalog oraz wystawa powstały, dzięki sporej dotacji, którą otrzymało Muzeum w Gliwicach.

W trakcie prezentacji można zobaczyć stare zdjęcia, które znajdują się w Dziale Etnografii Muzeum w Gliwicach. Widać na nich tradycyjną coroczną obrzędowość na Górnym Śląsku. Wystawę plenerową można podziwiać jeszcze przez jakiś czas, a z kolei katalog będzie można wypożyczyć. Dzięki nim możemy zrozumieć zwyczaje, które przestrzegamy nawet w dzisiejszych czasach, chociaż czasem mają nieco inną formę niż kiedyś. Fotografie ukazują obrzędy przejścia z jednej pory roku do drugiej, a także tradycje powiązane ze świętami kościelnymi. Nie mogło zabraknąć fotografii przedstawiających prace gospodarcze oraz rodzinne uroczystości stanowiące ważny element każdej kultury. To właśnie pory roku wpływały na życie człowieka w danym momencie oraz czynności przez niego wykonywane. Co dokładnie widać w wykonanych wiele lat temu fotografiach.

We wspomnianym powyżej katalogu znajduje się około 150 archiwalnych fotografii, które można podziwiać. Z kolei wystawa dostępna jest zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Katalog najpierw uda się do szkół, domów kultury oraz bibliotek. W dalszej kolejności skorzystają z niego stowarzyszenia oraz organizacje zajmujące się pielęgnowaniem lokalnych tradycji.

Żyjmy teraźniejszością, ale nie zapominajmy o przeszłości oraz dziedzictwie kulturalnym, które nam przekazano.

Dodaj komentarz