Sturm and Drang

Nie każdy spotkał się z określeniem „Sturm Und Drang”, jednakże chodzi o utwory stworzone w latach 70 oraz 80 XVIII wieku w Niemczech. Wśród twórców tego typu utworów znaleźli się chociażby Bachowie. Każdego roku w Gliwicach odbywają się liczne festiwale muzyczne oraz podobne wydarzenia. W tym roku przygotowujemy się do wzięcia udziały w Gliwickim Festiwalu Bachowskiego.

W trakcie tego wydarzenia będzie można śledzić utwory skomponowane przez Bacha, który później stał się inspiracją do niezwykłych dzieł Beethovena. Oprócz tego goście usłyszą muzykę Geogra Friedricha Handla. Pierwszy koncert ma miejsce 3 października w kościele pw. Wszystkich Świętych. Drugi zaplanowano na 7 października w tym samym miejscu. Z kolei 10 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zorganizowano koncert znakomitych klawesynistek, czyli Elżbiety Stefańskiej oraz Mariko Kato-Shioya. W dalszej kolejności można się udać na koncert w kościele Marcina Lutra, który odbędzie się 14 października.

Warto mieć na uwadze, że obecni będą mogli posłuchać pianoforte, czyli instrumentu, którego nie używano od dawnych lat. Co ciekawe grał na nim między innymi Mozart oraz Beethoven.

Ostatnie wydarzenie wchodzące w skład festiwalu ma miejsce w piątek, czyli 16 października w kościele p. św. Bartłomieja. Jeden z występujących artystów to Andrzej Białko. Warto tutaj być i raczyć się wyśmienitą muzyką w doborowym towarzystwie.

Dodaj komentarz