Muzyka i kobiety łączą się w jedną całość

Muzyka jest kobietą to hasło nowego cyklu koncertów organizowanych nie tylko w Gliwicach, ale również w innych miejscach w całej Polsce. Znamy je jako „Podwieczorki muzyczne w Willi Caro”. W miniony weekend odbył się występ Teresy Baczewskiej, Beaty Warykiewicz-Siwy oraz Natalii Kurzac – Kotula.

Wymienione panie zagrały na fortepianie, skrzypcach oraz wiolonczeli. Wszyscy obecni mogli podziwiać utwory, które wyszły spod pióra Cecile Chaminade oraz Dory Pejacevic. Pierwsza z nich to autorka mniej więcej 150 pieśni, które stanowią hołd stylu salonowego. Z kolei Pejacevic może pochwalić się 100 utworami, które w dzisiejszych czasach nie cieszą się dużą popularnością, co może dziwić. Wszystkie te utwory oddają hołd kobietom, gdyż obie autorki walczyły o uzyskanie równości wśród kobiet. Koncert w Willi Caro to miejsce w którym posłuchaliśmy muzyki poważnej, która przenosiła wszystkich obecnych do całkiem innego świata.

W związku z panującą sytuacją na widowni mogło zasiąść mniej osób niż miało to miejsce w dawnych czasach. Musimy się jednak cieszyć, że koncerty organizuje się i ludzie w każdym wieku mogą słuchać muzyki, której autorkami są tak wybitne postaci. Cykl koncertów to inicjatywa Klubu Inicjatyw Kulturalnych, a pomocy w organizacji udzieliło Miasto Gliwice i Muzeum w Gliwicach. To zdecydowanie jedno z lepszych wydarzeń zeszłego weekendu, oby jak najwięcej takich inicjatyw i pomysłów.

Dodaj komentarz