Rozpoczęcie prac remontowych w zabytkowej Willi Caro. Zamknięcie jednej z ekspozycji do jesieni

Zabytkowa Willa Caro w najbliższym czasie przystąpi do planowanego remontu, który wpłynie na dostępność jednej ze stałych ekspozycji przez kilka następnych miesięcy. Prace mają zakończyć się wraz z nadejściem jesieni.

Środki finansowe na pokrycie kosztów remontu – prawie 400 tys. złotych – Muzeum w Gliwicach otrzymało z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki temu możliwa będzie realizacja konserwacji stolarki okiennej i drzwiowej w historycznej willi.

Renowacja obejmie okna znajdujące się w pomieszczeniach, gdzie prezentowana jest stała wystawa pod tytułem „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców”. Ponadto prace dotyczyć będą stolarki drzwiowej tarasowych drzwi, które są umiejscowione w obecnej sali konferencyjnej – niegdyś reprezentacyjnej jadalni Oscara Caro.

Plany remontowe zakładają usunięcie starych powłok lakierniczych, uzupełnienie występujących ubytków drewna takim samym gatunkiem, wymianę kitu oraz naprawę mechanizmów zamykających okna i drzwi tarasowe. W zestawie prac przewidziane jest także naprawienie uszkodzeń mechanicznych i biologicznych oraz zabezpieczenie konstrukcji środkiem antykorozyjnym, następnie pomalowanie specjalistycznymi farbami przeznaczonymi do rennowacji zabytkowej stolarki.

W związku z przeprowadzanymi pracami konserwatorskimi, które są finansowane z budżetu państwa, ekspozycja „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców” nie będzie dostępna dla zwiedzających od 10 lipca do końca października 2024 roku – informuje Muzeum.

Dodaj komentarz