Gliwice: Mobilne i bezgotówkowe parkowanie dominuje w mieście

Aż 80% zasobów finansowych przeznaczanych na abonament parkingowy przez mieszkańców Gliwic płynie poprzez karty płatnicze oraz aplikacje na telefon. Tylko 20% z nich regularnie korzysta z gotówki, a nawet ta niewielka grupa musi przyzwyczaić się do płacenia wyłącznie monetami, ponieważ parkomaty w mieście przechodzą na ten rodzaj transakcji.

Władze miasta zdecydowanie propagują korzystanie z aplikacji mobilnych takich jak moBILET, AnyPark, SkyCash czy mPay. Te cyfrowe platformy płatności są nie tylko praktyczną alternatywą dla tradycyjnej metody zakupu biletu parkingowego, ale również umożliwiają zakup biletu bez względu na porę dnia czy miejsce (24/7), eliminują konieczność poszukiwania automatów biletowych czy noszenia ze sobą gotówki. Aplikacje te oferują dodatkowo możliwość przedłużenia ważności biletu z dowolnego miejsca, bez konieczności przerywania spotkania czy rezygnacji z kolejki do lekarza – wystarczy jedynie kilka kliknięć w telefonie.

Gliwice wprowadziły strefę płatnego parkowania w 2015 roku, która podzielona jest na dwie podstrefy. Strefa ta obejmuje obszar kilkuset metrów od Rynku i ulicy Zwycięstwa. Droższa podstrefa A, oznaczona na mapie kolorem czerwonym, pokrywa obszar starówki, podczas gdy tańsza podstrefa B, zaznaczona na mapie kolorem zielonym, obejmuje pozostałe ulice w centrum miasta. W sumie obie podstrefy oferują około 3000 miejsc parkingowych. Opłata za parkowanie jest pobierana od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00.

Dodaj komentarz