Malarstwo Beaty Stankiewicz na wyjątkowej wystawie "Azyl" w Czytelni Sztuki w Gliwicach

W przestrzeni artystycznej jaką jest gliwicka Czytelnia Sztuki, odbędzie się niezwykła ekspozycja pod tytułem „Azyl”. Znajdą się na niej dzieła malarskie renomowanej artystki – Beaty Stankiewicz. Wystawę będzie można podziwiać od 29 maja do 14 lipca.

Beata Stankiewicz to wybitna absolwentka Wydziału Malarstwa, której edukacja miała miejsce w prestiżowej krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 2005 razem z Sebastianem Stankiewiczem zapoczątkowała działalność swojej własnej Galerii „mieszkanie23”, zlokalizowanej we własnym mieszkaniu. Do roku 2012 udało im się zorganizować blisko 40 różnorodnych wystaw, performance’ów i prelekcji. Od roku 2017 Beata Stankiewicz działa jako członek Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia, a od 2023 roku pełni funkcję członka rady programowej krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Artystka prowadzi swoje życie oraz tworzy swoje dzieła w Krakowie. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach, zarówno prywatnych jak i muzealnych, w Polsce oraz za granicą. Do instytucji, które posiadają jej obrazy należą Galeria Zderzak w Krakowie, Art Station w Zurychu, krakowskie muzeum MOCAK czy Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”. Tym razem sztuka Beaty Stankiewicz będzie dostępna dla publiczności Gliwic na wystawie „Azyl” prezentowanej w Czytelni Sztuki.

Joanna Oparek, poetka i dramatopisarka związana z Gliwicami, podkreśliła unikalny charakter twórczości Stankiewicz pisząc o wystawie: „Pracownie mistrzów malarstwa były ich azylem, a obrazy ich pracowni, które maluje Beata Stankiewicz, stały się azylem dla niej samej (…) Pisarze zaczytują się w wielkich pisarzach, a malarze zapatrzeni są w wielkich malarzy – tak rodzi się w nas pasja i tak ją podtrzymujemy, na początku instynktownie, a potem już świadomie, nałogowo.”

Dodaj komentarz