Jak pozyskać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację w 2024?

Czy zdajesz sobie sprawę, że termomodernizacja to klucz do mniejszych rachunków za energię i wyższego komfortu życia? W 2024 roku, dzięki wsparciu z programów takich jak Czyste Powietrze oraz możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, możesz znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem twojego domu. Oto przewodnik, jak skutecznie zdobyć dostępne dofinansowania.

Dostępne formy wsparcia

Termomodernizacja to szeroko zakrojone działania, które mogą znacząco poprawić efektywność energetyczną twojego domu, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz podnieść komfort życia. Zrozumienie dostępnych form wsparcia finansowego pomoże ci w pełni wykorzystać potencjał inwestycji w termomodernizację.

Program Czyste Powietrze

Program „Czyste Powietrze” to jedno z najpopularniejszych źródeł dofinansowania w Polsce, które wspiera właścicieli domów w realizacji projektów termomodernizacyjnych. To kompleksowy program, który oferuje dotacje na różnorodne działania, mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Oto co możesz zrobić dzięki wsparciu z tego programu:

  • Ocieplenie przegród budowlanych: Zwiększ izolacyjność twojego domu, ocieplając ściany zewnętrzne, dachy oraz podłogi.
  • Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej: Stare okna i drzwi często są źródłem dużych strat ciepła. Ich wymiana na nowe, bardziej efektywne energetycznie modele, to kluczowy krok w termomodernizacji.
  • Instalacja nowoczesnych systemów ogrzewania: W tym także pompy ciepła, które są uznawane za jedne z najbardziej efektywnych źródeł ciepła, minimalizując jednocześnie negatywny wpływ na środowisko.
  • Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: Systemy te znacząco poprawiają jakość powietrza wewnętrznego, a jednocześnie redukują potrzebę ciepła.
  • Instalacja mikroinstalacji fotowoltaicznych: Pozwól sobie na produkcję własnej, odnawialnej energii, zmniejszając zależność od zewnętrznych dostawców i obniżając rachunki za prąd.

Wysokość dofinansowania, którą możesz otrzymać, zależy od poziomu twoich dochodów. Maksymalne wsparcie może sięgnąć nawet 135 tys. zł, co sprawia, że program ten jest niezwykle atrakcyjny dla wielu rodzin i przedsiębiorców.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to kolejne ważne wsparcie, które możesz wykorzystać, planując termomodernizację swojego domu. To ulga podatkowa, która pozwala odliczyć od podatku dochodowego wydatki poniesione na poprawę efektywności energetycznej budynku. W 2024 roku maksymalna wartość ulgi wynosi 53 tys. zł.

Aby skorzystać z tej ulgi, musisz zachować faktury VAT potwierdzające poniesione wydatki na:

  • docieplenie ścian, dachu, podłóg,
  • wymianę okien, drzwi i bramy garażowej,
  • zakup i montaż nowoczesnych systemów ogrzewania,
  • oraz inne działania, które zwiększają efektywność energetyczną budynku.

Zarówno program Czyste Powietrze, jak i ulga termomodernizacyjna oferują znaczące wsparcie dla osób, które decydują się na termomodernizację. To doskonała okazja, aby zainwestować w swoje mieszkanie lub budynek firmowy, cieszyć się niższymi rachunkami oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Pamiętaj, że inwestycja ta nie tylko obniża koszty eksploatacyjne, ale również zwiększa wartość nieruchomości na rynku.

Jak starać się o dofinansowanie?

Zdobycie dofinansowania na termomodernizację wymaga odpowiedniego przygotowania i zrozumienia procesu aplikacyjnego. Oto kroki, które pomogą ci z sukcesem uzyskać wsparcie finansowe.

Dokonaj audytu energetycznego

Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania dofinansowania jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Audyt ten pozwoli ocenić stan techniczny twojego domu lub budynku firmowego i zidentyfikować obszary, które wymagają ulepszeń w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Profesjonalny audytor energetyczny zbada izolacyjność budynku, efektywność obecnego systemu ogrzewania oraz potencjał do wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Wyniki audytu wskażą, które działania termomodernizacyjne przyniosą największe oszczędności energetyczne i finansowe.

Wybierz odpowiednie źródło dofinansowania

Na podstawie wyników audytu energetycznego wybierz program dofinansowania, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom. W Polsce dostępnych jest wiele programów wspierających termomodernizację, w tym rządowe programy takie jak Czyste Powietrze czy lokalne inicjatywy oferowane przez samorządy. Każdy z tych programów ma określone kryteria kwalifikacji i zakres wspieranych działań, więc wybór odpowiedniego programu jest kluczowy.

Zgromadź potrzebną dokumentację

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie, potrzebna będzie szeroka dokumentacja. Będziesz potrzebować planu budowlanego, który uwzględnia planowane zmiany, kosztorysów dla każdego z planowanych działań, a także potwierdzenia kwalifikowalności kosztów. Ważne jest, aby wszystkie dokumenty były aktualne i spełniały wymagania programu dofinansowania. W niektórych przypadkach może być również wymagane zaświadczenie o prawie własności lub zarządu nieruchomością.

Złóż wniosek zgodnie z wytycznymi

Każdy program dofinansowania ma specyficzne wymagania dotyczące składania wniosków. Upewnij się, że twój wniosek jest kompletny, zawiera wszystkie wymagane dokumenty i informacje, i że został złożony w określonym terminie. Niektóre programy wymagają również złożenia wniosku elektronicznie, więc warto wcześniej zapoznać się z platformą lub systemem do składania aplikacji.

Dla osiągnięcia najlepszych wyników, rozważ współpracę z firmami specjalizującymi się w termomodernizacji, jak na przykład Passive Instal z Częstochowy która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu OZE, znacznie upraszczające cały proces modernizacji.

Podsumowanie

Kompleksowa termomodernizacja to inwestycja, która może przynieść znaczące oszczędności. Warto już teraz zapoznać się z dostępnymi programami dofinansowań na 2024 rok, aby maksymalnie zmniejszyć koszty inwestycji. Pamiętaj, że każdy krok w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej twojego domu to krok w stronę lepszej przyszłości dla ciebie i środowiska.

Dodaj komentarz