Odważni szóstka z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” podąża za marzeniem o żeglarskim rejsie po Morzu Bałtyckim

Z ogromną determinacją, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” stawiają czoła kolejnemu wyzwaniu. Po pewnej dawce przygody, biorąc pod lupę mazurskie jeziora, grupa sześciu żeglarzy teraz skieruje swój kurs na Morze Bałtyckie. Pierwsze szczegóły odnośnie planowanej wyprawy, której początek zaplanowano na 8 czerwca, zostały ujawnione podczas poniedziałkowej konferencji przedrejsowej.

Pod skrzydłami Fundacji Różyczka oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza”, osoby z niepełnosprawnością umysłową otrzymują wsparcie i nauczkę codziennego funkcjonowania. Niemniej jednak, czymś wyjątkowym w działalności tych dwóch organizacji jest to, że nie tylko oferują pomoc i promują samodzielność, ale również motywują do ciągłego poszukiwania nowych możliwości. W efekcie, ich podopieczni decydują się na podejmowanie nawet najbardziej ekstremalnych wyzwań. Na co dzień zajmują się tworzeniem sztuki, takiej jak malarstwo czy rzeźba, uczą się również załatwiania spraw urzędowych oraz robienia zakupów. Jednakże, z okazji 30-lecia swojej działalności, postanowili rozpalić w sobie iskrę przygody.

Dotychczasowe osiągnięcia to zdobycie Korony Gór Polski, spływ rzeką Odrą aż do Szczecina i przemierzenie wielkich jezior mazurskich. Teraz załoga „Tęczy” przygotowuje się do rejsu po Morzu Bałtyckim. Załogę stanowić będą: dwie Anie, Justyna, Radek, Henio i Paweł.

Zespół żeglarzy został przedstawiony podczas konferencji „Morze Nadziei – Rejs Bałtycki 2024”, która odbyła się 20 maja w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” na ulicy Pszczyńskiej. To już trzecia ekspedycja z serii „Żagiel Nadziei”, zorganizowana przez WTZ „Tęcza” we współpracy ze Śląskim Yacht Clubem przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Podczas rejsu, dwóch terapeutów oraz dwóch kapitanów ze Śląskiego Yacht Clubu będą pełnić rolę wsparcia dla załogi.

„To jest istotne przedsięwzięcie, zrodzone z miłości do drugiego człowieka i niesłabnącej pasji. Dzięki takim wyzwaniom, nasi podopieczni mają okazję do podróżowania, przeżywania niesamowitych przygód i realizowania swoich marzeń. Z podziwem i wzruszeniem patrzymy, jak podejmują nowe wyzwania, czynią niesamowite postępy, pokonują swoje słabości, często biorąc na siebie większe wyzwania niż zdrowe osoby. Takie alternatywne podejście do rehabilitacji, które opiera się na wyzwaniach, bliskim kontakcie z naturą, ćwiczeniach pamięciowych i motorycznych oraz przełamywaniu swoich lęków i przekraczaniu barier, zwiększa poczucie wartości i pokazuje, że marzenia są bezgraniczne, a ograniczenia są po to, żeby się z nimi mierzyć” – mówi Dorota Soilam, prezes Fundacji „Różyczka”.

Pasja żeglarstwa została odkryta w „Tęczy” w 2021 roku. Rozpoczęło się od zdobywania żeglarskich umiejętności, nauki ożaglowania i cumowania, praktykowania zwrotów, manewrów portowych oraz kursów wiązania węzłów i sterowania. Zapoznawanie się z budową jachtu, stawianie żagli i odkrywanie zasad bezpiecznego żeglowania przyniosło efekty i sześciu żeglarzy było gotowych na morską przygodę. Pierwszy był „Rejs po Odrze” do Szczecina. Następnie, w 2023 roku, po rocznym okresie przygotowań, ekipa wyruszyła na „Rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich”. Teraz nadchodzi czas na ostateczny test – Morze Bałtyckie.

Przez tydzień odważni żeglarze będą brnać przez morskie fale, stawiając czoła żywiołowi, wiatrowi oraz trudnym sytuacjom i swoim własnym słabościami. Na pokłady dwóch jachtów wejdą 8 czerwca, w Gdańsku. Będą po drodze zawijać do portów w Gdyni, Pucku, Jastarni i Helu. Rejs zakończą 15 czerwca, ponownie w porcie gdańskim. „Z niecierpliwością czekam na ten rejs. Wiem, że będzie super” – powiedziała Ania, jedna z uczestniczek rejsu. „Jestem szczęśliwy, że mogę popłynąć z takimi ludźmi. To będzie wielka przygoda i coś bardzo ważnego dla nas.” – dodał Paweł, który również weźmie udział w tym bałtyckim wyzwaniu.

Dodaj komentarz