Nowa książka Joanny Oparek – "Rozczarowanie jest seryjnym mordercą" wydana przez Czytelnię Sztuki

Joanna Oparek, poetka i autorka dramatów silnie związana z Gliwicami, ma na swoim koncie nowe wydawnictwo. Książkę zatytułowaną „Rozczarowanie jest seryjnym mordercą” wydała Czytelnia Sztuki. Oparek, która w ostatnim czasie zdobyła uznanie również jako reżyserka, zaprasza na spotkanie promocyjne. Wydarzenie odbędzie się 25 maja, w sobotę, w gliwickim Teatrze Miejskim. Wstęp jest bezpłatny.

Publikacja „Rozczarowanie jest seryjnym mordercą”, stanowiąca projekt Muzeum w Gliwicach, łączy w sobie dwie perspektywy – dramat jako formę literacką i tekst przeznaczony do prezentacji teatralnej. Zestawienie sztuk do publikacji to osiągnięcie samej autorki. Wśród zawartych w niej dzieł znajdują się trzy komediodramaty: „Wężowisko”, „Całe życie” oraz „Dobra rodzina”, które już zdobyły aplauz na scenie. Książka zawiera także „Osobliwość/Singularity” oraz utwory określane przez Oparek jako dramaty poetyckie lub poetyckie płaszczyzny tekstu: „Berlin Porn” oraz „Małe powinności”. Ten ostatni był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2023 i posłużył jako kanwa do słuchowiska wyprodukowanego przez Radio Kraków.

Warto wspomnieć, że jedna z dramatów zamieszczonych w książce, „Dobra rodzina”, jest dziełem stworzonym na specjalne zlecenie Muzeum w Gliwicach. Akcja utworu ma miejsce w tym mieście. Premiera spektaklu miała miejsce na scenie Teatru Miejskiego w październiku 2023 roku.

Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego oraz kierownik do spraw programowych Muzeum w Gliwicach, podkreślił, że sztuka spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony publiczności. Widzowie znaleźli w niej liczne odniesienia do rzeczywistości i mitologizowanego przez główną bohaterkę krajobrazu ich miasta.

Spotkanie promujące nowe wydawnictwo Joanny Oparek odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) o godzinie 17:00.

Dodaj komentarz