Gliwice ponownie jako plener filmowy – Powstaje nowy polski serial szpiegowski

Polska ekipa filmowa znowu pojawi się w Gliwicach, by przekształcić miasto w tło dla swojej najnowszej produkcji. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Gliwice stają się miejscem kręcenia zdjęć do filmów. Plac Krakowski Skatepark, teren za budynkiem Dyrekcji Huty i malownicze uliczki starego miasta stały się już swego czasu planami filmowymi. Nadchodzący weekend nie będzie wyjątkiem, kiedy okolice Politechniki Śląskiej zamienią się w miejsce kręcenia scen do nowego serialu szpiegowskiego.

W ostatnim okresie odbywały się castingi do serialu „Przesmyk”. Choć początkowo poszukiwano statystów w różnych miastach śląskich, później proces ten skupił się na mieszkańcach Gliwic i okolic, którzy mogliby pojawić się na planie w sobotę 18 maja. Lokalizacja dokładnej scenerii pozostawała jednak tajemnicą. Dopiero najnowszy komunikat Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach ujawnił, że zdjęcia będą kręcone na ulicy Akademickiej, która będzie wyłączona z ruchu od 18 do 19 maja na odcinku między skrzyżowaniami z ulicą Wrocławską i ulicą Bolesława Krzywoustego.

Serial „Przesmyk” to sześcioczęściowy projekt, który łączy w sobie elementy szpiegowskie i political fiction. Akcja toczy się na wschodniej flance NATO, tuż przed wybuchem wojny na wschodzie – głównie w Polsce i Mińsku na Białorusi. Pokazuje uniwersalne emocje i wybory ludzi zaangażowanych w walkach wywiadów i obronę granic Polski. W tle pojawia się też historia Ewy, która oprócz walce o pokój prowadzi również walkę o miłość. Serial przedstawia polskie środowisko dyplomatyczne działające w Mińsku, jak również tamtejszą społeczność Polaków.

Za produkcję serialu odpowiada TVN S.A, a reżyserią zajął się urodzony w Katowicach Jan P. Matuszyński, twórca takich filmów jak „Ostatnia rodzina”, „Żeby nie było śladów” czy seriali „Król”, „Wataha”. Był on też jednym z twórców widowiska inaugurującego obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 w katowickim Spodku.

Historia opowiedziana w „Przesmyku” koncentruje się wokół Ewy Oginiec, która po osobistej tragedii chce wycofać się z wywiadu i zacząć normalne życie. Sytuacja komplikuje się, kiedy jej partner Skiner, również agent, zostaje zdemaskowany przez rosyjski wywiad i znika bez śladu – mówią informacje prasowe Warner Bros. Discovery.

„Przesmyk” to sensacyjny thriller, który przedstawia widzom współczesną rzeczywistość szpiegowską w kontekście narastających konfliktów i napięć międzynarodowych. To także opowieść o poświęceniu jednostki w służbie specjalnej, z której nigdy do końca nie można się wycofać. Serial ukazuje mechanizm międzynarodowej prowokacji oraz walkę wywiadów w realiach wojny hybrydowej. Akcja serialu rozpoczyna się na wiosnę 2021 roku – jak podaje WBD.

Dodaj komentarz