Kolejne spotkanie z cyklu "Światło w kolorze": interpretacja człowieczeństwa poprzez witraże

Zapraszamy na następną odsłonę serii spotkań pod nazwą „Światło w kolorze”. W tym wydarzeniu, miejska konserwator zabytków skoncentruje się na prezentacji scen pracy ludzi, które zostały uwiecznione na witrażach.

Seria „Światło w kolorze”, przemyślanie zaprojektowana i prowadzona przez Ewę Pokorską-Ożóg, ma na celu przybliżenie i ukazanie nieznanej większości piękna gliwickich witraży. Te delikatne dzieła sztuki, ukryte w środku historycznych kamienic i narażone na zniszczenia, są często nieosiągalne dla zwolenników tej niepowtarzalnej formy sztuki, która niesie ze sobą barwę światła.

– W moim raporcie z 2000 roku stwierdziłam, że w kamienicach i budynkach użyteczności publicznej znajduje się około 80 różnego rodzaju witraży i przeszkleń. Obecnie liczba ta prawdopodobnie jest znacznie mniejsza, dlatego tak ważne jest opowiadać o nich – mówi inicjatorka cyklu. W tle opowieści o gliwickich witrażach będzie również zarysowana historia sztuki witrażu.

Kolejne, czwarte już spotkanie pt. „Świat człowieczy w witrażu” odbędzie się w piątek 10 maja, w Willi Caro, o godzinie 17:00. Wejście jest bezpłatne. Wśród przedstawionych tematów znajdą się sceny ukazujące pracujących ludzi, motywy herbów i inicjałów umieszczonych na geometrycznym tle. Niektóre z symboli są obecnie trudne do interpretacji, a złożoność wiedzy dotyczącej interpretacji symboliki tej formy sztuki sprawia, że często postrzegamy jej piękno dosłownie i powierzchownie. Spróbujemy odkryć ukryte znaczenia niektórych z nich.

Ilość miejsc jest ograniczona.

Planowane daty i tematy kolejnych spotkań:
Piątek, 7 czerwca 2024 – Willa Caro, godz. 17:00: Nie tylko secesja. Witraże art deco;
Piątek, 4 października 2024 – Willa Caro, godz. 17:00: Witraż niejedno ma imię;
Piątek, 8 listopada 2024 – Willa Caro, godz. 17:00: Witraż i architektura;
Piątek, 6 grudnia 2024 – Willa Caro, godz. 17:00: Witraż w służbie sacrum.

Dodaj komentarz